A co jste delali v nedeli vy?

radek.koutsky na gmail.com radek.koutsky na gmail.com
Středa Květen 20 07:29:20 CEST 2020


Zdravím,

 

Toto jsem dělal do staré Fábie také.

Kontrola napětí je spolehlivá a funguje to.

 

Do Rapida, který má již automatické denní svícení, jsem pouze doplnil modul od VALEO – On&Off Car Automatic Lighting System – při šeru se automaticky zapnou světla (lze pak normálně zapínat i dálkovky) a podsvítí se i palubka – stálo to bratru 800Kč – jo, šlo by to samozřejmě ubastlit, ale 800Kč mi přišlo levnější, než vymýšlet do čeho to poskládat a ušetřilo to hlavně i čas.

 

Hlavně jsem si při zapnutí denního svícení udělal i zapnutí zadních světel, nechápu, proč je tato část světel vynechána? Klasika – auta v tunelu nejsou moc vidět, v šeru to samé…ale hlavně že mají zapnutá LED denní světla, to mi hlava nebere.

 

RK

 

 

From: Hw-list <hw-list-bounces na list.hw.cz> On Behalf Of Pavel Kadečka
Sent: Wednesday, May 20, 2020 6:29 AM
To: HW-news <hw-list na list.hw.cz>
Subject: Re: A co jste delali v nedeli vy?

 

Automatické rozsvícení světel do jedničkové fabie. 

 

Není to moje auto, ale přítelkyně a když si ho půjčím, všichni na mě blikají, že nesvítím. Na svém autě mám světla pro denní svícení (už jsem ho s nimi koupil), na minulém autě (ford focus 2002) jsem si automatické rozsvěcení dodělal, bylo to velice jednoduché, stačila na to jedna dioda. Nebo zadrátovat jedno relé navíc (což jsem i původně udělal, ale pak jsem koukal do schématu auta a viděl, že je to úplně zbytečné, protože už jsem měl auto po faceliftu (žárovky H1 + H7 místo H4), kde na to fakt stačila jedna dioda. Tak jsem to nakonec předělal).

 

Ve fabii to jednoduše nejde, je tam přepínač světel a vlastně je zapíná přímo, žádné relátko. Dá se na to koupit hotový modul, buď na principu měření napětí v síti (nastartovaný motor = napětí se zvedne z 12,6 V na 14V, přibližně) nebo na principu času (30s po otočení klíčkem sepne relé).

 

Protože jsem inženýr (skoro), tak jsem se do toho pustil, ten první způsob, všechny součástky v šuplíku mám. Tak jsem na stará kolena objevoval Ameriku, tzn. vymýšlel komparátor s OZ. Na stole na nepájivém poli mi to fungovalo, tak jsem to spájel, rozhrabal auto a zjistil, že je to blbě, on ten můj komparátor neměl referenční napětí, ale jen dva děliče, na každý vstup jeden, takže mi to chodilo tak nějak omylem a v autě vůbec (po zapnutí světel napětí v palubní síti o nějakou desetinu pokleslo, takže relé se sice zapínalo, ale s efektním bzučením a zdaleka ne spolehlivě).

 

Tak jsem hodil ručník do ringu a auto zase poskládal do původního stavu.

 

Dodělal jsem to v pondělí. Pro jeden vstup komparátoru použil napětí ze zenerovy diody 5V, experimentoval s odporovými děliči, zpětnou vazbou (ta určuje hysterezi) a nakonec zvítězil. Dělá to přesně to, co má. Teda opět jen na stole, tak jsem zvědavý, až do namontuju do auta, jestli to bude chodit. A jelikož světla berou 8A a neměl jsem v šuplíku autorelé, jen nějaká obyčejná do DPS, na kterých je napsáno 10A, 30VDC, pro jistotu jsem dal dvě paralelně, aby se ten proud rozložil mezi dva kontakty. Dal jsem tam i trimr na nastavení napětí, při kterém to má sepnout.

 

Některé moduly zapínají všechna světla i podsvícení budíků, ale to jsem nechtěl, pro denní svícení stačí jen potkávačky, v noci si prostě člověk sepne světla přepínačem. (Ono myslím s tou automatikou stejně nefunguje přepínání potkávací / dálkové).

 

Pavel Kadečka.

 

po 18. 5. 2020 v 22:32 odesílatel Petr Zahradník <clexpert na clexpert.cz <mailto:clexpert na clexpert.cz> > napsal:

Ahoj,

jen takový můj nedělní miniprojekt z dílů "co dům dal" (nebo snad co dala garáž?) 😊

https://youtu.be/0G10_Xuksp4


Petr Zahradník, počítačový expert
e-mail: clexpert na clexpert.cz <mailto:clexpert na clexpert.cz> 
mobil: 602 409 601, telefony: 475 501 627, 910 256 000
http://www.clexpert.cz, http://www.zahradniksebavi.cz
Petr Zahradník, Computer Laboratory
Obvodová 740/14, 400 07 Ústí nad Labem

_______________________________________________
HW-list mailing list  -  sponsored by www.HW.cz <http://www.HW.cz> 
Hw-list na list.hw.cz <mailto:Hw-list na list.hw.cz> 
http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list

------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/attachments/20200520/ac450bb5/attachment-0001.html>


Další informace o konferenci Hw-list