RE: spotřeba energie v zimě

Pavel Hudecek edizon na seznam.cz
Úterý Únor 16 02:49:03 CET 2021


Co se týče toho nasycení v článku, tak si myslím, že to je okamžitý výkon. Prostě všichni co si občas přitopí, mají zapnuto a tak už nemá co růst, jen to trvá déle. Další věc je, že velké mrazy nikdy netrvají moc dlouho a velká část topné spotřeby je z klasických domů s velkou tepelnou kapacitou. No a pak jsou lidé, co mají i v zimě celodenně otevřená okna. A i ti nakonec začnou zavírat:-)

Co se radiátoru týče, tak tam je hlavně víc složitostí najednou:
1. Pokud jsou na nich regulační ventily, tak se může významná část změny výkonu realizovat změnou průtoku a výstupní teploty.
2. Proudění vzduchu: S rostoucí teplotou radiátoru a hlavně i jeho spodní části se zrychluje proudění vzduchu okolo.

PH

Od: Vláďa Anděl
Na Novinkách je článek o spotřebě energie v zimě.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/mrazy-otestovaly-ceskou-elektrickou-sit-zazila-nejvyssi-spotrebu-za-31-let-142464
Zaujaly mě tam dvě věci. Že v mrazech stoupla spotřeba o 3,5%, to mi přijde poměrně málo. Pak tam píšou, že spotřeba roste s každým stupněm o 0,5%, ale jen do -10, pak prý dojde k nasycení. 
Co to je to nasycení? U přítelkyně jsme na podzim spustili TČ, topí do starých radiátotů. Nevěděl jsem, jestli si radiátory vystačí s nějakou rozumnou teplotou, aby to zvládlo i venkovních -15 stupňů. Tak jsem sledoval teploty - venkovní, vnitřní a teplotu vody. Když jsem o tom pak mluvil s člověkem z Gerotopu, říkal mi, že když mám při venkovních -5 st. radiátory 45 st, že při -15 to bude skoro stejné. Nevěřil jsem mu, ale teď když mrzne a bylo i -12, teplota radiátorů byla neustále pod 50 st. Většinou okolo 46 až 48. Při tom v obyváku je neustále 22. Jak je to možné? Je tam opravdu nějaká nelinearita?
Anděl  

------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/attachments/20210216/c64458bf/attachment.html>


Další informace o konferenci Hw-list