RE: ještě KICAD

Pavel Hudecek edizon na seznam.cz
Pondělí Květen 4 12:44:15 CEST 2020


Ještě přidám pár poznámek: Už roky jsem po Kicadu pokukoval, ale vždycky jsem narazil na něco, co ho činilo nepoužitelným. Poslední takový problém byl, když neuměl normálně dělat prokovy. Od doby co je umí, ho používám. Vytvářet účet u Autodesku jsem taky nechtěl.

- Nejde si předpřipravit kombinaci sch značky a několika variant pouzder.
- Značka přímo obsahuje čísla nohou.
+ Sch značka může mít 2 varianty. To částečně řeší předchozí problém, takže třeba mám značku MOSFETu s variantou pro SOT23 a pro DPAK. Ale neřeší to třeba 8nohý lin. stabilizátor, tam je kombinací víc než 2.
- Při updatu se občas změní knihovny způsobem, že dříve přiřazená pouzdra již nefungují. Většinu pouzder proto před prvním použitím kopíruji do své knihovny a poupravím (obvykle jen zesílím silkscreen čáry na 0,2).
- V editoru knihoven se nedají editovat tvary, manipuluje se jen s jednotlivými čarami (natáhnout 4 do sebe vložené obdélníky znamená posunout najednou 4 čáry a potom jednotlivě dotáhnout 8 navazujících zpět k nim).
+ Vytvoření desky je o dost rychlejší, než v Eaglu.
- Redesign již hotové je naopak mnohem horší.
+ Podobnost s Altiem, takže na něj pak v nějaké dobře platící firmě, člověk nekouká jako tele na nový vrata.
+ Velmi dobré generování BOMu, které si lze upravit k obrazu svému. Dá se doinstalovat i interaktiv BOM, který ukazuje kde se nachází vybrané součástky. Super pro ruční osaz.
+ Hromadná editace parametrů součástek.
+ U součástek lze mít mnoho různých údajů. Default je datasheet, já obvykle přidávám link na nákup a různé pomocné informace, jako Vcc, Vref, nebo k čemu je která varianta značky.
+ Textový formát. Když to nejde jinak, pomůže „najít a nahradit“.
- Nejde nijak kopírovat části schemat mezi sebou. Jedině vložit celé schema do nového, ale nezapomenout před tím svoje sch posunout mimo, aby se nesmíchaly. Tohle je velmi otravné. Eagle to sice neuměl mezi instancemi programu, ale šlo kopírovat aspoň v rámci přepínání mezi projekty. Budu si muset nastudovat, jak předělat Ctrl+C a V, aby používaly tmp soubor. To by značně zvýšilo užitnou hodnotu.

PH


Od: Petr Zapadlo
já jsem přechod učinil pár roků zpět. Hlavním důvodem pro mě byl akvizice Cadsoftu do rukou Autodesku. Najednou jsem musel mít aktivní účet na Autodesku abych měl nárok na nekomerční eagle  což byla poslední  kapka.
Tahle bych asi shrnul moje zkušenosti:
- Eagle má úplně jinou logiku ovládání, v něm jsem zadával rukou zkratky příkazů a myší prováděl například routování, KiCad to má přes klávesové zkratky a je to prostě po přechodu nezvyk.  Navíc eagle má routování  udělané lépe, posuny a úpravy naroutovaných spojů jsou v eagle snadnější. Jiná logika ovládání bude to, co vám bude ze začátku nejvíce vadit.
+ Kicadu nemám  žádné omezení na velikost desky  a v poslední době jsem toho využil
+ Knihovny,  jsou snadněji k nalezení na netu, uživatelská základna KiCadu je bohatější,  v Eagle byly knihovny občas dost pofiderní. Jiná logika knihoven (oddělené knihovny symbolů a pouzder) umožňuje věci, které v  Eagle šli blbě - například zvětšení velikosti padů.  Tam jsem musel buď najít jinou knihovnu a nebo přemalovat originál knihovnu.  V eagle knihovnách byly občas pady hodně malé a nevhodné pro ruční pájení. V KiCadu jen změním pouzdro.  Tohle mi vyhovuje více. Tvorba vlastních knihoven je snadná a výrazně se neliší od Egle (s respektováním jiné logiky)
- správa aktivních knihoven. Než jsem pochopil jak přesně  jsou knihovny organizovány a že součástí Kicadu je hodně knihoven, ale jen některé jsou aktivní pro použití. Dialogy pro výběr aktivních knihoven jsou (byly) dost zavádějící. To se v posledních verzích zlepšilo (a nebo jsem si taky zvykl)
+ nestalo se mi u KiCadu, že bych neotevřel svůj starší soubor a nebo podklad nalezený na Inetu. U Eagle tohle bylo běžné a to dokonce i u vlastních projektů. Od okamžiku kdy se objevila free verze Eagle, tak jsem ji používal, přesto jsem některé projekty z této doby nebyl schopen už v pozdější otevřít.
Každopádně jsem rád, že jsem se ke změně dokopal, ale prvních pár plošňáků byl otevřený boj a nadával jsem u toho jak špaček.
Petr


Dne 03. 05. 20 v 22:56 Jan Kuba napsal(a):
Já se trochu mimo téma přiživím a zeptám. V poslední době většina lidí tvoří PS v Kidcadu. 
 Já jsem asi zaspal dobu a dělám v Eaglu i když pravda těch plošňáků moc nenasekám.
 Jsou nějaké zajímavé důvody, proč Eagle nepoužívat a tvořit v Kidcadu?
Zajímal by mne názor hlavně těch, co v Eagle dělali a na Kidcad přešli.
Když jsem tady poslední dobou četl různé dotazy  jak v Kidcadu to či ono udělat/namalovat, tak mě docela děsí se zase učit
něco nového. 

------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/attachments/20200504/d0721a9d/attachment.html>


Další informace o konferenci Hw-list