RE: Zajímavé chování rychlovarné plotýnky

Pavel Hudecek edizon na seznam.cz
Pátek Únor 14 16:23:11 CET 2020


Jedná se v podstatě o inherentní problém topných těles za vyšších teplot: Skoro cokoli rozžhavené do oranžova je vodivé. 

U boileru to bude jednoznačně chybový stav, aneb z vyhazování chrániče se za čas vyklube přehřáté místo, kde se spirála přepálí, protože se tam při výrobě nahromadila.

V případě trouby bude záviset na okolnostech. Pokud vyhazuje chránič klasické trubkové těleso a není z venku aspoň do ruda, bude to asi zas podezřelé lokální přehřívání. Pokud vyhazuje až po viditelném rozžhavení, bude to nejspíš normální stará konstrukce trouby. Dnes se to řeší nižší povrchovou teplotou, nebo „halogenovými“ tělesy, kde spirála volně leží v trubici z Al2O3.

Na druhou stranu, výrobce při reklamaci bych zas tak neodsuzoval, že u toho chce své techniky, jak jinak má například poznat, že mu nedáváte těleso z jiného bojleru, nebo že to nemáte zapojené špatně?

PH

Od: Karel M

Já teda nevím, proč by trouba měla být připojena mimo chránič, já mám v domě 8 let vše přes dva čtyřpólové chrániče a zatím nebyl žádný problém. Jediné co je mimo chránič je relé HDO.
Samozřejmě i mně a mým známým kdysi neuznali reklamaci s podobnými argumenty (typu nemontoval to odborník), ale to pak vede k tomu, že např. vestavnou indukční desku a troubu jsem si vybral konkrétní typ a prostě pak koupil co nejlevněji někde přes polský eshop s vědomím, že záruka na to nebude. 


pá 14. 2. 2020 v 14:22 odesílatel Jan Kuba <honza.kuba na gmail.com> napsal:
To snížení izolačního odporu je u některých tepelných spotřebičů bežná věc a kvůli tomu se například kuchyňská trouba připojuje na okruh bez chrániče. Pokud je vše správně uděláno, nevadí absence chrániče - v případě poruchy je celé zařízení spojeno s ochrannou nulou... 

pátek 14. února 2020 Kutina Pavel <Pavel.Kutina na elvia.cz> napsal(a):
Tady všichni řeší zlepšení tepelného přenosu, ale to se nikdo nepozastavil nad tím, že elektrický spotřebič, navíc tedy ještě tepelný a určený pro práci za horka, bez jakéhokoli rozumného důvodu může při přehřátí snížit izolační odpor až do život ohrožujících mezí? 
Ano, měl by tam být chránič, měla by být provedena správně elektroinstalace a celé by to mělo fungovat – ale je fakt normální se na to spolehnout? Když chránič nevybaví, tak mne sporák zabije, protože jsem z plotny sundal hrnec a za chvíli ho tam zase vrátím, no co, lidí je jak… To je docela fajn ochrana.
Tak nějak si ze zkoušek kolem padesátky vybavuju, že by k tomu měl mít revizák asi nějaké poměrně nepříjemné připomínky – bezpečnost obsluhy nesmí být postavena na tom, že problém mého zařízení vyřeší někdo jiný. 
Nebo se pletu?
From: Hw-list <hw-list-bounces na list.hw.cz> On Behalf Of Krucinsky, Ladislav
Máme v pivovaru ohřev rmutovací kádě dělaný pomocí dvou 2000W plotýnek zcela běžného typu jakých je na internetu habaděj (např._ http://www.strojsmalt.cz/14103-plotny/45040-plotna-sporakova-litinova-180-r/).  Plotýnky jsou přitažené k rovnému dnu nerezové kádě pomocí plechové nerezové pásoviny a zapojeny na plný výkon. Jsou kryty nerezovým oplechováním, které není těsné ale znemožňuje průnik kapající vody.
Asi dva roky fungovaly v pohodě a pak začal se zvyšující se frekvencí „padat“ proudový chránič. Věc vypadala celkem jasně, vzhledem k tomu, že při vaření bývá v prostoru 100% vlhkost, usoudil jsem, že některá z nich ztratila izolační pevnost navlhnutím, jenže jsem za živého boha nemohl zjistit která to byla. Prostoru je tam poskrovnu, takže jsem to měřil na svorkovnici na zdi a nakonec jsem na jednu z nich pojal podezření a koupil novou a vyměnil. Chránič padal stále… Aha, tak to byla přeci jen ta druhá. Výměna – bez efektu. Vždycky když jsem zapnul nahřívání, asi po 20 minutách začal chránič padat. Když jsem vypnul napájení a měřil měřičem izolačního odporu, naměřil jsem všehovšudy pár kOhm a hodnota celkem rychle narůstala a po pár minutách už to bylo přes 10 MOhm. 
Koupil jsem novou, upnul ji do svěráku a zjistil, že to je vlastnost !!! Po těch dvou letech se uvolnil ten přítlak plotýnky ke kádi a zhoršil se přenos tepla a plotýnka se přehřívala. A na přehřátí reagovala snížením izolačního stavu až na hodnotu která shodila proudový chránič.
Takže stačilo plotýnku přitáhnout ke dnu a je klid…
 
Při té příležitosti mám dotaz: nevíte o materiálu , který by:
1 – dobře vedl teplo
2 – dal se sehnat za rozumný peníz ve formě fólie nebo pasty
3 – vydržel cca 300°C (snese to bílá pasta na chladiče?) 

------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/attachments/20200214/fa59def9/attachment.html>


Další informace o konferenci Hw-list