Re: Li-Ion 18650 a životnost při malé hloubce vybíjení

Pavel Hudecek edizon na seznam.cz
Pátek Říjen 11 13:44:23 CEST 2019


Ono to tak nějak funguje pro všechny, zejména při velké hustotě energie. Prostě když se každou chvíli celá struktura přebuduje, tak se nějakým defektům nelze vyhnout. A některé jsou třeba takové, že při vybíjení vznikne kousek, který už není s ničím spojen. No a když se udržuje nabito, tak se zas samovolně dostává do energeticky nejvýhodnější konfigurace, která je obtížně vratná. Totéž při zbytečném prodloužení konce nabíjení malým proudem.

Každá baterka má i svá specifika, viz třeba Li-pol nafouklé po skladování v nabitém stavu.
Nebo třeba 40 let starým NiFe je víceméně všechno ukradené:-) Ale zas pak místo nich můžete hodit mnohokrát menší LiFePO a snížit spotřebu na polovinu, někdy i třetinu...

PH

From: Vláďa Anděl 
Tohle funguje taky u Lion baterek? Opravdu? To co popisujete, platí určitě pro NiCd. Tam při dlouhodobém nabití dochází k postupné rekrystalizaci aktivních hmot, tím se zmenšuje aktivní plocha elektrod a stoupá vnitřní odpor, v krajním případě proroste krystal skrz separátor a způsobí zkrat (zvýšené samovybíjení) článku. Pokud článek vybijete, krystaly se rozpustí a čím rychleji ho nabíjíte, tím vyrůstá jemnější struktura krystalů a článek pak má nižší vnitřní odpor. 

U Lion baterek jsem vždycky slyšel, že se mají ideálně udržovat ne zcela nabité a nabíjet co nejčastěji. Že jak hluboké vybití, tak i dlouhodobé maximální nabití jim vadí a o nárůstu vnitřního odporu jsem neslyšel.
Anděl

Dne 11.10.2019 v 8:03 Pavel Hudecek napsal(a):

 Nejlepší je, když bude většina cyklů co nejmělčích a 1x měsíčně až párkrát za rok vybít pořádně, na konečné napětí dle DS (v tomto případě 2,5 V).

 V podstatě jde o to, že hlubokými cykly baterka skončí na cyklické životnosti (300 cyklů dle DS), při malém vybíjení zas postupně roste vnitřní odpor až k nepoužitelnosti (v horším případě už za rok).

 PH

 From: Jan Kuba 
 Potřebuji do jednoho projektu dlouhou životnost akumulátoru, který bude dobíjený z malého fotovoltaického článku 1,3W. 
 Denně se bude z článku vybíjet cca 1/60 kapacity. Když bude indikováno podpětí, tak se zařízení vypne a bude se čekat na nabití.
 Teď mi jde o to, jak mám nastavit nabíjecí cyklus, aby byla životnost akumulátoru co největší.
 Představa je nabíjení na koncové napětí cca 4,1V a vybíjení třeba jen na 3,8V. Nebo  3,8/3,3 V? 

 Z datasheetu článku co mám k dispozici ( https://www.powerstream.com/p/LG-ICR18650HE2-REV0.pdf ) jsem nic nevyčetl. 
 Na webu jsem našel tenhle dokument:
 http://www.battex.info/hermeticke-akumulatory/povery-a-myty-o-hermetickych-akumulatorech/vybijeni-akumulatoru-pred-jeho-nabijenim#ilustrace6.2 


  Otázka zní: V jakém rozsahu napětí je pro životnost akumulátoru nejvýhodnější nastavit nabíjecí / vybíjecí napětí? Má s tím někdo zkušenosti? Upřednostňuji životnost ( počet cyklů ) akaumulátoru před využitelnou kapacitou a rozsahem pracovního napětí.
------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/attachments/20191011/3b9f51bd/attachment.html>


Další informace o konferenci Hw-list