Paralelni spojeni ruzne umistenych solaru
Pavel Urbančík
hw na itherm.cz
Středa Leden 11 19:48:50 CET 2023
Reálně ty bypasss diody fungují jen u dlouhým stringů kde nejsou žádné paralelně. Stringů kde jsou dva panely, tak stín vyřadí celou dvojici.
Ad 2S a 40V panel, na 3S se to v zimě nevejde, nebo je cílem být na straně panelů nízko?
S tím GF-SUN-2000 jste celkem odvážný 😊
Pavel
From: Hw-list <hw-list-bounces na list.hw.cz> On Behalf Of Martin Záruba
Sent: středa 11. ledna 2023 18:23
To: hw-list na list.hw.cz
Subject: Re: Paralelni spojeni ruzne umistenych solaru
To zjevně souhlasí s tím, co jsem napsal já. Já mám možná trochu zvláštní sestavu, protože mám celkem 9 stringů, ale v každém jsou jen 2 panely, každý dává cca 40V. Pokud totiž v obrázku 2, zastíníte jeden panel natolik, že se otevře reverzní dioda, budou sice zbývající panely fungovat, jenže napětí poklesne na 2/3 nominální hodnoty. Pokud to MPPT regulátor zvládne, bude vše v pořádku. Jenže pokud zapojíte dva stringy paralelně a jen v JEDNOM dojde k zastínění jednoho panelu, zůstane celkové napětí na hodnotě, které odpovídá MPPT bodu pro 3 panely, ale jeden string. To znamená, že v tom stringu, kde je jeden panel zastíněn nemůže poklesnout napětí natolik, aby se reverzní dioda otevřela. Musel by každý string mít svůj MPPT regulátor. Jinak řečeno proud stringu, který má zastíněný panel bude odpovídat tomu, kolik dá ten zastíněný panel. V podstatě tedy při zastínění jednoho panelu poklesne výkon všech tří ve stringu. V mém zapojení, kde jsou stringy jen o dvou panelech ale zatínění jednoho i při jediném společném MPPT způsobí omezení výkonu toho zastíněného a toho, co je s ním v serii. Má to jedinou nevýhodu: při menším napětí teče větší proud a tak potřebujete silnější kabely.
MPPT nabíječ mám MPPT solární regulátor EPsolar 150VDC/100A 10415AN - 12/24/48V (neosolar.cz) <https://eshop.neosolar.cz/mppt-solarni-regulator-epsolar-150vdc-100a-10415an-12-24-48v>
je schopen dát až 100A a ač má uvedeno použití pro baterii 48 V, bez problémů funguje s LiFePo o nominálním napětí 59,4 V (18 článků). Nabíječ tak z 80V dělá cca 60V, takže pracuje s natolik velkou účinností, že při proudu 70A na výstupu (víc mi zatím panely nikdy nedaly) mu stačí pasívní chlazení (a je opravdu jen vlažný).
Z akumulátoru jsou napájeny 3 střídače i4wifi.cz | GWL/ELERIX GF-SUN-2000G2 <https://www.i4wifi.cz/cs/210725-gwl-elerix-gf-sun-2000g2>
které velmi dobře hlídají, aby nebyl přetok do sítě.
Ale uznávám, že je to poměrně neobvyklé řešení (jako nakonec u mě skoro všechno.....)
Martin Záruba
Dne 11.1.2023 v 16:59 Pavel Urbančík napsal(a):
jsou podle přílohy
tzn K na +
Dioda je tam k tomu že když je ve stringu zastíněný panel (nebo jeho část), tak proud z ostatních v serii může protékat.
Viz druhý obrázek
V běžném provozu jsou diody zavřené.
Pavel
From: Hw-list <mailto:hw-list-bounces na list.hw.cz> <hw-list-bounces na list.hw.cz> On Behalf Of Jaroslav Buchta
Sent: středa 11. ledna 2023 16:53
To: hw-list na list.hw.cz <mailto:hw-list na list.hw.cz>
Subject: Re: Paralelni spojeni ruzne umistenych solaru
Dobra informace, ja mam furt nejak nejasno, jak jsou ty diody z panelu polarizovany - na + je A a na - je K?
Kdyz ma panel (co ted mam) 144 clanku tvoricich diody v serii, je half cut, takze jsou asi 2 sekce po 72 clancich paralelne a panel dava max 50V, dejme tomu Uf po 0.7V, tak by iody se otevrely pri 50V a zacly omezovat napeti? (za uplne tmy)
Co kdyz je trosku svetlo, svod se zlepsi nebo zhorsi nebo nezmeni?
Dne 11.01.2023 v 16:03 Martin Záruba napsal(a):
Já mám takto spojené paralelně dokonce odlišné typy panelů. Při rozptýleném světle dávají oboje odpovídající proud, nebo jinak řečeno pokud jednu stranu vypnu, proud druhou se téměř nezmění. Pokud je zcela tma a připojím na panely (nominální napětí stringu je 80V) externí napětí 70V, teče do nich cca 3mA. Takže netvoří zkrat.
Martin Záruba
Dne 11.1.2023 v 12:55 Jaroslav Buchta napsal(a):
Mejme A strechu orientovanou na JZ a SV. Napadlo me na obe strany dat dalsi panely, aby jedny fungovaly rano, druhe odpoledne, pri oblacnosti a rozptylenem svetle asi trochu oba. Dalsi mam uz ted 1600Wp na JV a ty budou mit extra MPPT.
Kdyz budu vychazet z toho, ze mi staci, aby fungovala ta lip nasvicena pulka, muzu je propojit paralelne a pripojit na MPPT? Nebo to ten neosviceny bude zkratovat a bude nutno pridat diody? Nebo z toho MPPT zblbne a nejde to takhle?
_______________________________________________
HW-list mailing list - sponsored by http://www.HW.cz
mailto:Hw-list na list.hw.cz
http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list
_______________________________________________
HW-list mailing list - sponsored by http://www.HW.cz
mailto:Hw-list na list.hw.cz
http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list
_______________________________________________
HW-list mailing list - sponsored by www.HW.cz <http://www.HW.cz>
Hw-list na list.hw.cz <mailto:Hw-list na list.hw.cz>
http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list
------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/attachments/20230111/85c23e3d/attachment-0001.htm>
Další informace o konferenci Hw-list