RE: OT: Čerpadlo pro rybičky

Pavel Hudecek edizon na seznam.cz
Neděle Srpen 22 10:03:23 CEST 2021


Nahoru, nebo dolů, to je úplně jedno. Jako když je LEDka s odporem, taky je jedno jestli je odpor u + nebo u -.

V prvním přiblížení můžeme dál pokračovat v podobnosti s elektřinou: Jestliže původně byla délka L, průřez S a fungovalo to dobře, tak při délce L*n bude potřeba průřez S*n. Ve skutečnosti ale závislost odporu k průtoku vody funguje složitějc, než el. odpor drátu, takže např. 1 hadice s průřezem 2S bude lepší, než 2 paralelní hadice s průřezem S.

Ještě k prvnímu příspěvku: Gůgl našel:
Provozní tlak ve vodovodu je dle ČSN 75 5401 udržován v rozsahu 0,15-0,6 MPa, v odůvodněných případech může být maximální tlak až 0,7 MPa.

1 MPa je 100 m vodního sloupce. Tedy že okruh funguje při vodovodním tlaku není v rozporu s tím, že nefunguje při použití čerpadla, které umí tlačit až několik % vodovodního tlaku.

PH


Od: Jan Půhoný
Ne, není to pro vorvaně :-)

Je to konkrétně tento filtr EHEIM 1200XL. Koukám, že má dokonce 1700l/hod. Výkon to má regulovatelný. 

Šířka: 330 mm
Výška: 567 mm
Hloubka: 330 mm
Hadice: 16/22 mm
Příkon: 25 W
Objem filtru: 12 litru
Objem předfiltru: 1,5 litru
Výkon: 1700 l/hod
Výtlak: 2,6 m

Představa byla taková, že to je prostě dostatečně dimenzované, akvárium má cca 400l. A pojede to. Realita je bohužel jiná. Dolů k filtru ta voda sviští až moc dobře samospádem, ale nahoru to je horší. Filtr má dvě sání. Takže dolů mám 2 hadice a nahoru 1. Napadlo mě tedy místo dvou hadic dolů dát jen jednu a rozdělit do dvou sání těsně před filtrem a pro směr nahoru rozdělit těsně za filtrem na 2 hadice a jít nahoru dvěma hadicemi. Má cenu to vůbec zkoušet? Může to něčemu pomoct.

Když jsem dal čerpadlo do série, (1200l/h) tak je problém to rozjet aby to nebylo hlučné a časem se stejně začnou čerpadla přetahovat, jak se mění průtok filtrem kvůli jeho zanášení.

Líbilo by se mi místo filtru navrhované filtrační akvárium a spojit to třeba s hydroponií. A provozovat to jako beztlaký systém s po ponorným cerpadlem ve filtračním akvariu, jak ale bezpečně zajistit, když by bylo filtrační akvárium o 4m níže, že při zastavení čerpadla všechna voda z horního akvária nevyteče samospádem?

Díky všem za předchozí i budoucí  reakce a výpočty.Dne so 21. 8. 2021 9:20 odp. uživatel Aleš Filip <nostromo na khnet.info> napsal:

Dobrý den, 

No, také mě ten průtok zarazil, ale myslel jsem, že tam má nějaké říční ryby, a dělá jim protiproud :-)

S pozdravem,

-- 
 Aleš Filip
 Kutná Hora
 http://xanadu.khnet.info
 
Dne 21.08.2021 v 17:28 Petr Labaj napsal(a):
Pardon, já jsem to asi celé blbě pochopil. 
Když jste psal o filtru s průtokem 1200l/hod, tak jsem si nemyslel, že tolik tím opravdu chcete tahat. Měl jsem představu o požadovaném průtoku tak desetinovém nebo menším. Nenapadlo mě, že je to (asi) do akvária pro vorvaně. 

------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/attachments/20210822/0fa28d45/attachment.html>


Další informace o konferenci Hw-list