RE: Zajímavé chování rychlovarné plotýnky

Krucinsky, Ladislav ladislav.krucinsky na linde-mh.cz
Pátek Únor 14 17:11:08 CET 2020


Přátelé naše diskuze se rozebíhá do formátu kvůli kterému už nechodím na „Elektrika.cz“ takže bych to shrnul:
Jak pregnantně vyjádřil pan Hudeček – hmota zálivky této plotýnky rozpálena do temně ruda začala být vodivá. Tato její vlastnost mně překvapila a chtěl jsem se o tuto skutečnost s vámi  podělit. Neměl by to být normální stav a proudový chránič reagoval správně.
Howgh.
A děkuji za názory.

Zdravím
Ladislav Kručinský

From: Hw-list <hw-list-bounces na list.hw.cz> On Behalf Of Karel M
Sent: Friday, February 14, 2020 5:02 PM
To: HW-news <hw-list na list.hw.cz>
Subject: Re: Zajímavé chování rychlovarné plotýnky

Podívejte se na to takhle, já nejsem povinen něco reklamovat a dokonce ani nemusím nic koupit. V zahraničí se říká: "Zákazník = náš pán" tedy se zákazníkem se jedná dobře a zákazník se hýčká, aby se vrátil. Je možné, že nějaký Pepa třeba přemontuje výrobní číslo z nového na starý bojler, aby mu uznali reklamaci, ale pokud se pak firma staví takto podezíravě ke všem případům, tak taky u ní nikdo nemusí příště nic koupit.

Pokud nějakou zásuvku zapojíte mimo chránič s tím, že na ní bude PC nebo lednička, kdo zaručí, že někdo jiný do ní nezapojí třeba gril?
Pokud je někde 6 PC tak je to asi firma a má tam být větší rozvodnice a více okruhů s chrániči.
Koneckonců ,jak už tu zaznělo, vypadlý chránič je i možná indikace poruchy typu teče voda, nebo hoří.
Konkrétně, mi začala hořet prodlužka na stavbě a vypadl chránič, jistič ne. Prohořel totiž N na PE.

Karel


pá 14. 2. 2020 v 16:23 odesílatel Pavel Hudecek <edizon na seznam.cz<mailto:edizon na seznam.cz>> napsal:
Jedná se v podstatě o inherentní problém topných těles za vyšších teplot: Skoro cokoli rozžhavené do oranžova je vodivé.

U boileru to bude jednoznačně chybový stav, aneb z vyhazování chrániče se za čas vyklube přehřáté místo, kde se spirála přepálí, protože se tam při výrobě nahromadila.

V případě trouby bude záviset na okolnostech. Pokud vyhazuje chránič klasické trubkové těleso a není z venku aspoň do ruda, bude to asi zas podezřelé lokální přehřívání. Pokud vyhazuje až po viditelném rozžhavení, bude to nejspíš normální stará konstrukce trouby. Dnes se to řeší nižší povrchovou teplotou, nebo „halogenovými“ tělesy, kde spirála volně leží v trubici z Al2O3.

Na druhou stranu, výrobce při reklamaci bych zas tak neodsuzoval, že u toho chce své techniky, jak jinak má například poznat, že mu nedáváte těleso z jiného bojleru, nebo že to nemáte zapojené špatně?

PH

Od: Karel M<mailto:a8dtljb na gmail.com>
Já teda nevím, proč by trouba měla být připojena mimo chránič, já mám v domě 8 let vše přes dva čtyřpólové chrániče a zatím nebyl žádný problém. Jediné co je mimo chránič je relé HDO.
Samozřejmě i mně a mým známým kdysi neuznali reklamaci s podobnými argumenty (typu nemontoval to odborník), ale to pak vede k tomu, že např. vestavnou indukční desku a troubu jsem si vybral konkrétní typ a prostě pak koupil co nejlevněji někde přes polský eshop s vědomím, že záruka na to nebude.


pá 14. 2. 2020 v 14:22 odesílatel Jan Kuba <honza.kuba na gmail.com<mailto:honza.kuba na gmail.com>> napsal:
To snížení izolačního odporu je u některých tepelných spotřebičů bežná věc a kvůli tomu se například kuchyňská trouba připojuje na okruh bez chrániče. Pokud je vše správně uděláno, nevadí absence chrániče - v případě poruchy je celé zařízení spojeno s ochrannou nulou...

pátek 14. února 2020 Kutina Pavel <Pavel.Kutina na elvia.cz<mailto:Pavel.Kutina na elvia.cz>> napsal(a):
Tady všichni řeší zlepšení tepelného přenosu, ale to se nikdo nepozastavil nad tím, že elektrický spotřebič, navíc tedy ještě tepelný a určený pro práci za horka, bez jakéhokoli rozumného důvodu může při přehřátí snížit izolační odpor až do život ohrožujících mezí?
Ano, měl by tam být chránič, měla by být provedena správně elektroinstalace a celé by to mělo fungovat – ale je fakt normální se na to spolehnout? Když chránič nevybaví, tak mne sporák zabije, protože jsem z plotny sundal hrnec a za chvíli ho tam zase vrátím, no co, lidí je jak… To je docela fajn ochrana.
Tak nějak si ze zkoušek kolem padesátky vybavuju, že by k tomu měl mít revizák asi nějaké poměrně nepříjemné připomínky – bezpečnost obsluhy nesmí být postavena na tom, že problém mého zařízení vyřeší někdo jiný.
Nebo se pletu?
From: Hw-list <hw-list-bounces na list.hw.cz<mailto:hw-list-bounces na list.hw.cz>> On Behalf Of Krucinsky, Ladislav
Máme v pivovaru ohřev rmutovací kádě dělaný pomocí dvou 2000W plotýnek zcela běžného typu jakých je na internetu habaděj (např._ http://www.strojsmalt.cz/14103-plotny/45040-plotna-sporakova-litinova-180-r/).  Plotýnky jsou přitažené k rovnému dnu nerezové kádě pomocí plechové nerezové pásoviny a zapojeny na plný výkon. Jsou kryty nerezovým oplechováním, které není těsné ale znemožňuje průnik kapající vody.
Asi dva roky fungovaly v pohodě a pak začal se zvyšující se frekvencí „padat“ proudový chránič. Věc vypadala celkem jasně, vzhledem k tomu, že při vaření bývá v prostoru 100% vlhkost, usoudil jsem, že některá z nich ztratila izolační pevnost navlhnutím, jenže jsem za živého boha nemohl zjistit která to byla. Prostoru je tam poskrovnu, takže jsem to měřil na svorkovnici na zdi a nakonec jsem na jednu z nich pojal podezření a koupil novou a vyměnil. Chránič padal stále… Aha, tak to byla přeci jen ta druhá. Výměna – bez efektu. Vždycky když jsem zapnul nahřívání, asi po 20 minutách začal chránič padat. Když jsem vypnul napájení a měřil měřičem izolačního odporu, naměřil jsem všehovšudy pár kOhm a hodnota celkem rychle narůstala a po pár minutách už to bylo přes 10 MOhm.
Koupil jsem novou, upnul ji do svěráku a zjistil, že to je vlastnost !!! Po těch dvou letech se uvolnil ten přítlak plotýnky ke kádi a zhoršil se přenos tepla a plotýnka se přehřívala. A na přehřátí reagovala snížením izolačního stavu až na hodnotu která shodila proudový chránič.
Takže stačilo plotýnku přitáhnout ke dnu a je klid…

Při té příležitosti mám dotaz: nevíte o materiálu , který by:
1 – dobře vedl teplo
2 – dal se sehnat za rozumný peníz ve formě fólie nebo pasty
3 – vydržel cca 300°C (snese to bílá pasta na chladiče?)

_______________________________________________
HW-list mailing list  -  sponsored by www.HW.cz<http://www.HW.cz>
Hw-list na list.hw.cz<mailto:Hw-list na list.hw.cz>
http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list
------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/attachments/20200214/d4b12374/attachment-0001.html>


Další informace o konferenci Hw-list