RE: Životnost filament LED

Pavel Hudecek edizon na seznam.cz
Středa Duben 22 22:23:19 CEST 2020


Ono je to věc volby hodnot. Když tam C není, musí tam bejt R omezující Imax podle LED (v tomto případě R2+R3). Když je, dává se na vstup R podle Imax usměrňovače. Po vyschnutí pak samozřejmě LED odejdou.

PH

Od: Vláďa Anděl
Jé, 25W s velkým závitem nemůžu sehnat. Mám do stojací lampy u gauče nějakou 410 lm CRI 95. Dá se ta patice nějak snadno rozebrat, abych ten kond vyměnil? Jak tady proběhlo to schémátko http://lednique.com/wp/wp-content/uploads/2017/11/Capacitor-dropper-lamp-1024x186.png - a to tam opravdu není nějaký kond paralelně k těm ledkám? Ten je tam poměrně zásadní pro životnost těch ledek. Pokud žárovku zapnete v maximu napětí a sériový kond je vybitý, udělá to proudovou špičku a záleží na tom, jak jsou ty ledky proudově dimenzované, kolik je jich v sérii a jaký úbytek je na předřadných (ochranných) odporech. Je možné, že těmi špičkami při zapnutí ledky postupně degradují, ledky obvykle nemají velkou odolnost proti proudovým špičkám. 
Paralelně k ledkám se obvykle dával nějaký elit. Ten by měl špičku při zapnutí pochytat a zároveň omezit blikání. Žárovka, která odešla, ho obvykle měla vyschlý. Proto jsem byl přesvědčený, že vyschnutí tohoto elitu má za následek odcházení ledek. I když pokud je na kondu jen 50V, asi ty špičky nebudou zas taková hrůza. Ale o to víc ta žárovka bude blikat.

Anděl

Dne 22.04.2020 v 20:46 Jan Kuba napsal(a):
Já mám zkušenost, že odcházejí, ale paradoxně ne ty filamenty. 
V mém případě ocházejí ty předřadné kondenzátory.
A mám jednu 25W , která svítí každou ( celou ) noc už 5 let.st 22. 4. 2020 v 16:47 odesílatel DeeJay <deejay na email.cz> napsal:
Filamentovky jsou, co se týče životnosti úplně nejhorší, odcházejí jak na běžícím pásu. 
Je to sice fajn alternativa k běžným žárovkám, ale z vlastní zkušenosti životnost nic moc … 

Jara

From: Hw-list [mailto:hw-list-bounces na list.hw.cz] On Behalf Of Pavel Hudecek
Sent: Wednesday, April 22, 2020 4:26 PM
To: HW-news
Subject: Životnost filament LED


Dobrý den všem,

22.2 jsem koupil „žárovku“ se subj. ve verzi 5 W/470 lm. Svítila každý den tak 11-3 a dnes chcípla. Resp. nechcípla úplně, ale náhle pohasla tak o 99 %. Ještě ji rozeberu.

Je to běžné?

Koupil jsem novou, ale raději jsem tentokrát nevyhodil účtenku:-)

------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/attachments/20200422/992e66ee/attachment.html>


Další informace o konferenci Hw-list