Osciloskop po X-te

ok2mtm ok2mtm na seznam.cz
Pondělí Září 30 19:05:16 CEST 2019


S tím souhlasím, tyhle "analyzátory", nic proti nim, jsou super na standardní sběrnice, ale pokud se ponořím trošku do historie a chci něco s paralelní sběrnicí, nebo něco krapet rychlejšího, začne to vypadat trošku jinak. Nebo stačí jenom něco atipického.

Já nikomu MSO (tedy kombinaci osciloskop s logickým analyzátorem) nenutím, jenom jsem na to chtěl upozornit jako na velmi zajímavou kombinaci. Kdybych si na domácí hraní, doslova, nepořídil přenosnej osciloskop, abych ho případně mohl vzít i do auta, tak koukám po starém HP54654D nebo lépe po jeho nástupci HP54622D, mě se s tím, stejně jako s většinou HP přístrojů dělalo výborně, téměř vše bylo intuitivní, což nemohu ze svého pohledu říct od osciloskopech Textronix ze stejné doby. Když jsem na jedno speciálnější VF měření potřeboval osciloskop do 10 GHz, tak jsem po pár hodinách studia manuálů a zkoušení zavolal majiteli osciloskopu o radu. Čekal to, oni když osciloskop koupili, tak k němu dostali rovnou i školení, mě stačil postup na několik papírů formátu A4. Takže kromě šířky pásma je pro mě velmi důležitá uživatelská přívětivost ovládání.

Tomáš OK2MTM

-----Original Message-----
From: Hw-list [mailto:hw-list-bounces na list.hw.cz] On Behalf Of Martin Úlehla
Sent: Monday, September 30, 2019 4:23 PM
To: hw-list na list.hw.cz
Subject: Re: Osciloskop po X-te

Tady došlo k nedorozumění. Myslel jsem, že není úplně vhodné kupovat v dnešní době pro finančně limitovaného amatéra MOS osciloskop s úžasnými dekodéry sběrnic a délkou paměti (za značné finance).

Lepší je pořídit solidní osciloskop (kterým si zkontroluju, že mi jednotlivé bity na sběrnici chodí dobře) a dekódování datových vět pak nechat na levnou krabičku logického analyzátoru k PC (která má prakticky nekonečnou hloubku paměti v PC k dispozici a myš k rozumnému ovládání).

Jednoduše nevidím hloubku paměti a dekodéry sběrnic za věci hodné utrácení.

Viz ceny rozšíření RIGOL. Logický analyzer Saleae za 200,-Kč kompletně a lépe nahradí celý balík těchto dekodérů na úrovni osciloskopu Rigol DS2xxx. Samozřejmě poté, co si ověřím osciloskopem, že je sběrnice elektricky v pořádku.
Dne 30. 09. 19 v 15:06 Pavel Hudecek napsal(a):
> Ono i takový I2C dokáže překvapit:-) Nedávno jsem se setkal s tím, že z RPI zero lezlo cosi, co mělo podle okolností log. 1 mezi 1,5-3 V. Dokonce to v řádu sekund poskakovalo o desítky %. Na nějakém logickém udělátoru bych tohle neviděl.
> 
> Jinak nejčastějc koukám do spínaných zdrojů a CMOS logiky s RC články. Občas nějaký NF, to je tak všechno.
> 
> Když jsem potřeboval SGMII, tak jsem pracoval na pronajatým oscíku za 30M, ke kterému jen diferenciální sonda stojí víc než “krámy” o kterých se tu diskutuje.
> 
> Na EMC, nebo radiotechniku je zas lepší si půjčit spektrák.
> 
> K čemu teda vlastně využijete nějakých pár stovek MHz?
> 
> PH
> 
> From: Jan Kuba
> Tohle jsem přesně chtěl chtěl napsat! Na to abych viděl prsk na I2C přeci není třeba utrácet za osciloskop za x-x peněz.
> Těch logickýc udělátorků jde dnes za hubičku objednat hafo. A fungují velmi dobře.
> 
> 
> po 30. 9. 2019 v 11:24 odesílatel Martin Úlehla <ok9swl na gmail.com> napsal:
> 
> 
>  Doporučuji jít tvrdě po šířce pásma a vykašlat se na další
>  okrášlovátka. Dekódování, logický analyzátor a dlouhou historii u
>  datových komunikací dnes zvládne PC s krabičkou z Číny lépe, než
>  osciloskopy střední třídy. Důležité je hlavně vidět realitu.
> 
> 
> _______________________________________________
> HW-list mailing list - sponsored by www.HW.cz
> Hw-list na list.hw.cz
> http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list
> 
_______________________________________________
HW-list mailing list - sponsored by www.HW.cz
Hw-list na list.hw.cz
http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-listDalší informace o konferenci Hw-list