Resuscitace gramofonu

AZe aze na seznam.cz
Čtvrtek Říjen 31 17:28:01 CET 2019


Tesla NZC 431 - pokus o vylepšení parametrů
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=22399
Ve své době nebyl vůbec levný, stál kolem 5500,- Kč (1982-85) a to je cena bez reprobedýnek.
aze


From: Michal Grunt 
Sent: Thursday, October 31, 2019 4:53 PM
To: HW-news 
Subject: Re: OT: Re: Resuscitace gramofonu

No jo, ale co s věci, která hrála špatně už z výroby. Lepsi nez to hodit do popelnice je to dat dohromady tak, aby to hlavne slouzilo. Co je uvnitř mě zrovna u tohoto moc nezajímá. Hodnotu to má stejně skoro nulovou (je toho na bazarech plno). Když tomu vymenite kondenzátory, aby to vůbec hralo, vyměnite některé tranzistory, aby to tolik nesumelo plus nějaké nutné úpravy kvůli tomu tak to stejně bude už jiné a navíc co se tyce zvuku tak to bude pořád někde vzadu než když se to výmění uvnitr celé. Staré věci mám rád vadí mi jejich znehodnocování, ale tohle se zrovna moc nepovedlo. Tak tomu chci vdechnout život :-).

Dne čt 31. 10. 2019 12:59 uživatel Jan Kuba <honza.kuba na gmail.com> napsal:

 Jde udělat leccos. Já mám jedno staré elektronkové rádio také vykuchané je v tom moderní tuner a pod elektronkami svítí žluté a červené LEDky aby s ro tvářilo originálně. Když to viděl kamarád říkal že je to strašné zneuctění původní techniky a původního kabátu. A skoro za to na mne ani nemluvil. Od té doby už jsem nikdy nic takového nedělal a snažím se rozběhat vždycky všechno v původním stavu. Jen tak to má totiž svoji hodnotu a hlavně ten původní nádech a duši která k tomu výrobku patří. Neboli můj názor je nechat vše v původním stavu a udělat si nějaké udělátko mimo tenhle krásný přístroj. Těch pár decimetrů krychlových ve formě například podstavce pod gramofon už nějaké místo navíc nevytrhne. 

 čtvrtek 31. října 2019 Michal Grunt <michal.grunt na gmail.com> napsal(a):

  Mám tu gramofon Tesla NCZ 431. Koupil jsem ho asi před deseti lety. Chvilku fungoval (zlobil jeden kanal), ale pak jsme se stěhovali takže cca 6 let leží ve skříni. Chtěl bych ho dát dohromady, ale přemýšlím, že bych elektroniku kompletne vykuchal. Vnitrek bych osadil něčím modernějším a používat ho i jako zesilovač třeba pro telefon atd. Máme malý byt a tento model gramofonu je dobrý v tom, že obsahuje prakticky veškerou elektroniku a nejsou potřeba další součásti pro reprodukci (mimo repro) takze to celé zabere relativně málo místa. Sloužil by i pro reprodukci z jiných zdrojů a vnitřek by byl pripůsobený dnesnim době (BT modul, možná wifi rádio...). Vnější vzhled včetně konektoru by byl zachován. Snad místo isostatu by byly mikrospinace a řídilo by to nějaké Arduino. Nějakou představu už mám (místa je uvnitř celkem dost). Sice mi bude líto ho takto uvnitr "znehodnotit", ale pak zase bude snad sloužit o neco lepe. Kdyz jsem videl popis jak se nekdo snazil vylepsit reprodukci stavajici konstrukce tak to bylo v rozsahu snad diplomové prace a stejně tam bylo plno kompromisů. Nehledě na čas. Většinu součástek stejně vyměnil, plošný spoj byl na dost místech upraven takže z původního zapojení zbylo jenom pár tranzistorů. To mi připadá lepší to celé udělat od nuly bez toho aniž by se člověk musel ohlížet na stávající konstrukci a řešit neřešitelné. 

  Chtěl bych to celé (až na přepínač vstupu, ktery bych si udelal vlastni nebot jsem nic vhodneho nenasel co by vyhovovalo stavajici mechanicke kontrukci) postavit na lepších asi cinskych hotových modulech (maximálně je trochu priohnout). Akorát jsem hned narazil u předzesilovače pro prenosku. Když jsem prohlížel ALI tak jsem tam narazil i na male lampove předzesilovače. Přičemž jsem počítal s tím, že tam dám nějakou klasiku s OZ a OZ vyměním za OPA637, které mi tu leží v šuplíku snad 10 let právě pro účel předzesilovače, který jsem chtěl jednou stavět a teď na to asi konecne dojde. Tak nevim jestli jit do těch lamp (ani nevím co od toho ocekavat a jestli v tom bude vůbec slyšitelny rozdil). Jedná se tedy k předzesilovač ne o koncak. Chci aby to gramo nebo alespoň ta část predzesilovace hrala co nejlepe jak to dovoli mechanicka konstrukce (chtel bych z neho i nahravat asi na Zoom H2 co tu mam).

  No a druhá věc je koncový zesilovač. Nevím jestli vybrat klasiku s tranzistory nebo nějaký hotový modul s IO třídy D (nevím jak jsou na tom s kvalitou reprodukce). Výkon stačí tak 15-20W. Otázka je jestli to řešit, protože sluchatkovy zesilovač (kde ve sluchatkach se spis neco pozna) budu mít uvnitr separátní (sluchátka nepůjdou z koncaku).

  Děkuji za náměty případně za tipy třeba na BT moduly či jiné zajímavé konstrukce. Nechci s tím trávit moc času takže proto ty hotové moduly a nechci utrácet moc peněz. Na ten predzesilovac jsem ochoten něco obětovat, protože to je to hlavní o cem by to melo byt. Ale zbytek už stačí jenom něco mirne nadprumerneho, aby to nebyl úplný šrot.

  MG
 _______________________________________________
 HW-list mailing list - sponsored by www.HW.cz
 Hw-list na list.hw.cz
 http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list--------------------------------------------------------------------------------
_______________________________________________
HW-list mailing list - sponsored by www.HW.cz
Hw-list na list.hw.cz
http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list
------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/attachments/20191031/50774c2e/attachment.html>


Další informace o konferenci Hw-list