Resuscitace gramofonu

Michal Grunt michal.grunt na gmail.com
Úterý Listopad 5 10:15:22 CET 2019


Děkuji za schéma. Asi dám přednost Actidampu MK2 (PCB někdo nabízí na
Aukru a Bazoši). Ale chci se ještě zeptat. Jako koncák bych asi
postavil PA03. Místo LM4780 bych dal 2x LM3886 což by mělo být to
samé. A dávat tam čínský modul s LM3886 se mi moc nechce.
http://web.archive.org/web/20060311085150/http://czechaudio.com/Projects/PA03/PA03_EN.htm
Tím pádem budu muset vyrobit nový plošný spoj a ještě ho trochu
přizpůsobit, aby se to tam vešlo (na výšku tam není moc místa), LMka
na kraj, napájení vpravo, vstupy vlevo atd. Jaká je zásada navrhování
plošného spoje pro audio? Země tam jsou dvě, napájejích větví
několik... Deska bude dvouvrstvá (oboustraná). Děkuji.

MG

po 4. 11. 2019 v 12:06 odesílatel Vláďa Anděl
<vaelektronik na vaelektronik.cz> napsal:
>
> Našel jsem několik verzí toho Actidamp, princip je přesně jak jsem tady psal. První stupeň zesilovače frekvenčně nezávislý a zpětná vazba dělá požadovanou vstupní impedanci. Druhý stupeň má pak korekce RIAA.
> http://www.teslatron.pjweb.cz/clanek.php?idc=66-actidamp-mk2-predzesilovac-pro-gramofon
> Podobně to mám zapojené ve svém gramofonu (v příloze), jenže je to podstatně jednodušší a myslím si, že ten tranzistor na vstupu je na tom šumově líp, než nízkošumový OZ.
> Nepochopil jsem to šachování se střídavou vazbou u OA3 a pak dohánění DC posuvu trimrem P1. Taky by mě zajímala funkce přepínače (jumperů) u OA2. To má charakteristika RIAA různé verze a přepínají se charakteristiky podle toho, jakou desku tam hrajete? Vidím to poprvé - i když u magnetofonů byly taky různé charakteristiky - evropská a americká NAB. To přepínání paralelních C na vstupu je taky zajímavé. Rezonancí přenosky na horním okraji pásma se dá trošku zlepšit šum a potlačit pronikání cizích VF signálů, ale přiostří se tím výšky a to převýšení by se pak mělo někde něčím kompenzovat. Předpokládám ale, že mezi indukčností přenosek by neměl být zas až takový rozdíl. Taky mi je záhadná ta dvojice odporů R4 a R5 oddělená kondenzátorem C9. Asi tam původně ještě něco mělo být a v další verzi už nebylo? Nebo to autor někde špatně obkreslil? Ale hrát by to mělo dobře :-)
>
> Anděl
>
> Dne 03.11.2019 v 16:28 Michal Grunt napsal(a):
>
> Actidamp MK2 vypadá zajímavě. Na to jsem úplně zapomněl (pamatuji si ho z AR). Do toho asi půjdu. Koukal jsem na ALI na různé konstrukce předzesilovačů, ale je fakt, že od Číňana člověk nikdy neví jak to s konstrukcí myslel. To samé platí i o hlavním zesilovači. Arduino v podstatě není nutné. Stačil by i nějaký 40xx nebo par tranzistoru na přepínání vstupů (relátka mikrospínači) akorát nevím jak (idealne) zabezpečit to, aby si zvolenou volbu obvod pamatoval po vypnutí a opětovném zapnutí (zálohovací baterií?). Koncák mám předběžně vybraný s LM3886, ale ty konstrukce jsou u číňanů takové divné. Nic co by se podobalo PA03 :-). Tak právě premyslim o PA03 a dnes jiz spatne sehnatelny LM4780 (v budoucnu prakticky nesehnatelny) nahradit dvěma LM3886 (blíže jsem to ještě nezkoumal, ale cetl jsem, že ve 4780 jsou dva 3886). Desku bych musel prekreslit kvůli zmene typu LM. Nevyhovuje mi i umístění chladiče uprostřed desky.
>
> pá 1. 11. 2019 v 12:07 odesílatel hwnews konference <hwnews na cncnet.info> napsal:
>
> >
>
>
> _______________________________________________
> HW-list mailing list  -  sponsored by www.HW.cz
> Hw-list na list.hw.cz
> http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list


Další informace o konferenci Hw-list