LED s vysokou radiacni odolnosti

Kutina Pavel Pavel.Kutina na elvia.cz
Čtvrtek Červen 13 15:10:23 CEST 2019


No úplně bezproblémové ty halogenky nejsou - takže se také preventivně mění při každé inspekci... 

Co se týká radiační odolnosti LED, je mi jasné, že je to poměrně netypické téma a informací je poměrně málo. Spíš mi šlo o to, z které strany vůbec začít, pár lidí z této konference se s tím už mohlo potkat.

Aktuálně budu prosazovat halogenky, jen s tím, že se k nim udělá nějaký inteligentnější zdroj (kolegu tu napadlo použít nějaký driver pro výkonové LED) s pomalým náběhem a proudovým omezením, takže se nestane tak snadno, že by se při zapnutí rozprskla.

No a když bude šéfstvo odporovat, tak chci být připraven pokud možno co nejlépe - ať už na to to rozhodnutí zůstat u halogenů, tak na to, že majitel bude mít pravdu 😊 a mně nezbyde, než to s LEDkama nějak zkusit vymyslet.

Pavel Kutina


-----Original Message-----
From: Hw-list <hw-list-bounces na list.hw.cz> On Behalf Of Jan Waclawek
Sent: Thursday, June 13, 2019 2:48 PM
To: HW-news <hw-list na list.hw.cz>
Subject: RE: LED s vysokou radiacni odolnosti

Ako prvotny problem bola uvedena znizena dostupnost tych - inak zrejme uplne bezproblemovych - halogenok. Toto o par rokov dost prirodzene caka aj ziarivky, ktore su z ekologickeho hladiska vacsi fuj, len o tom dominantni vyrobcovia zatial nechceli prostrednictvom svojich politickych babok hovorit.

Informacie o radiacnej odolnosti LEDiek nenachadzate predovsetkym preto, lebo je to povecsinou nedolezite, a aj ked niekto nejaky vyskum urobi, tak su zavery relevantne len pre dany konkretny druh radiacie a danu konkretnu konstrukciu tych LEDiek, pretoze to poskodenie velmi zavisi od oboch tychto faktorov. No a tych konstrukcii je privela a obvykle sa o nej od vyrobcu nic nedozviete. Cize nejake zavery od CERNu, NASA apod. su pre Vas na 99.9% irelevantne.

Mimochodom, G9 a R7s halogenky su stale povolene a vyrabane (akurat vyrobcovia vyuzili prilezitost a zdvihli ceny). A mimochodom, dovod na to, preco su stale povolene, je presne "svetelny vykon a provoz bez menice".

wek


----- Original Message ---------------

>Tak především protože to nikoho nenapadlo...  Zkusíme to tu probrat, další otázka je světelný výkon, provoz ideálně bez měniče a tak podobně. Díky za tip.
>
>Pavel Kutina
>
>
>-----Original Message-----
>
>Proč tam vlastně nepoužijete zářivky? Tohle prostředí by jim naopak usnadnilo zapálení výboje.
>
>PH
>
>-----Původní zpráva-----
>From: Kutina Pavel
>
>Našel jsem z CERNu trochu povídání:
>https://home.cern/news/news/cern/lighting-way-how-emergency-lights-surv
>ive-radiation
>
>a k tomu jsem se dobral zprávy:
>http://cds.cern.ch/record/2215317/files/arXiv:1609.03481.pdf
>
>Jestli tomu ale dobře rozumím, tak jim klesla svítivost asi na 20% - jenomže svítivost celého tělesa, ve kterém jim kromě degradace LED radiací zhnědlo krycí sklo. O stavu LED to zase tak moc nevypovídá. Asi nezbyde, než zaexperimentovat, nebo při každé inspekci preventivně měnit celý osvětlovací modul...
>
>Pavel Kutina
>
>
>
>-----Original Message-----
>From: Hw-list <hw-list-bounces na list.hw.cz> On Behalf Of Pavel Kutina
>
>resim drobny problem - do konstrukce s Rad Hard potrebuju vymyslet osvetleni. Aktualne tam jsou halogenove zarovky, ale zacina byt problem s dostupnosti a hlavne s nejakou dlouhodobejsi perspektivou. Rozhodnuto bylo pokusit se je nahradit LED, ale dobrat se nejakych informaci o radiacni odolnosti je docela zadrhel - nema nekdo z pritomnych nejaky tip, dokumentaci, cokoliv, ceho bych se mohl chyti?
>
>Aktualne mame instalovanych cca 300W v osmi halogenech, tedy bych potreboval nejake 5-10W moduly - s chlazenim by problem byt nemel, teplo se bude vyzarovat do konstrukce.
>
>Dobral jsem se nejakych diplomek, kde autori popisuji degradaci, ale to je tak vsechno, nasel jsem i vyrobce kompletnich Rad Hard svetel, ale uz ne, z ceho to staveji (a v podstate hlavne co v dokumentaci resi, je odolnost menicu, ktere ty LED napajeji - ale to je mi celkem volne, my mame napajece mimo horkou zonu).
>
>Kdybyste nekdo cirou nahodou... treba kolegove z CERNu?... dekuji. 
>

_______________________________________________
HW-list mailing list  -  sponsored by www.HW.cz Hw-list na list.hw.cz http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list


Další informace o konferenci Hw-list