OT: Linux na USB

Pavel Troller patrol na sinus.cz
Pondělí Leden 8 05:45:26 CET 2018


Zdravím,
  něco podobného jsem si udělal (samozřejmě na své distribuci, takže jsem si mohl se vším dostatečně vyhrát dle potřeby). Vyzkoušel jsem celkem tyto varianty:
  1) Použit iso9660. Ten je by principle R/O, takže nehrozí, že by se tam něco zapisovalo. Samozřejmě lze mít druhou partici s nějakým VFATem pro vaše data, ale není to úplně ono. Vhodné pro systémy, které mají hodně RAM, protože spousta věcí včetně rootfs bude bydlet v ramdisku.
  2) Použit f2fs. Ten je doma v různých mobilech a jiných a celkem umí s těmito typy pamětí zacházet. Nevýhoda byla v tom, že se mi několikrát stalo, že se ze mně neznámého důvodu zkoruptoval. Stalo se mi to i na mobilech, takže je to asi celkem běžná věc. Projevilo se to tak, že ls hlásilo soubor v adresáři a normálně ho ukázalo, ale při pokusu o otevření (např. spuštění nebo prostě třeba v editoru) nastala chyba No such file or directory. f2fsck pak našel nekonzistence a výsledkem kontroly bylo, že soubor zmizel i z toho adresáře :-). Tak jsem tuto větev opustil.
  3) ext2 - schválně, protože bez žurnálu, do kterého se často zapisuje. Použitelné, ale ext2 je na dnešní dobu přeci jen dosti pomalé, zvláště při fsck, a to mi docela vadilo.
  4) ext4 - celkem bez omezení. Zajímalo mne, co to dá. Tímto způsobem jsem provozoval bootnutý HP server po dobu cca 3 týdnů, běžely na tom testy jisté platformy a jeden z partitions se neustále zapisoval gigabajty dat, která se pak mazala a nahrazovala novými. Měl jsem pocit, že v závěrečné fázi testu už to zpomaluje, že zápisy nejdou tak rychle, jako když to bylo čerstvé, ale chyba nenastala a ta flash krásně bootne i teď. Tohle už byla úplně normální instalace, jen místo normálního disku to jelo z flash (samozřejmě u mne je "normální instalace" taky negrafická, v podstatě serverové prostředí :-) ). Flash byla za provozu zřetelně teplá, ale nevadilo jí to. Jo a hardwarově to byla mikro SD karta zastrčená do USB převodníku velikosti maličké USB flash. Velice chytrá věcička :-).
  Takže - pokud nebudete zapisovat, můžete si nechat hlavní partitions (root apod.) mountnuté R/O a jako R/W mít jen /var a /home (a /tmp mít v ramdisku). Když vypnete logy a nebudete provozovat fronty (např. MTA nebo print server), i do toho /var bude jen málo zápisů. To bude spolehlivě fungovat i s tím ext4.
  Zdraví Pavel

> Me nejde o multiboot jako o to mit PC bez HDD, jenom tam mit USB flash místo HDD a tu nakonfigurovanou tak, by mela co nejdelší životnost (vse pro cteni, minimální nebo žádný zapis).
> 
> Co jsem tak koukal tak je bud moznost upravit třeba live cd Ubuntu (odebrat X11, nastavit vse potřebný a vytvorit ISO) nebo si to vytvorit sam od zakladu (coz je asi nad moje sily). V podstate mi jde o to nabootovat nejakou minimalistickou verzi Linuxu (včetně síťové podpory), spustit dany program (ten tam mit připraveny včetně balicku, které potřebuje k funkci a mit moznost ho pripadne na dálku zaktualizovat ??? teda pokud pak nebude potřeba aktualizovat i balíčky???) a mit moznost se a ten počítač dostat na dálku na konzolu (ssh). No proste něco jako RPi bez displeje na síti (i když jak uz sem psal tak tam asi nejakou životnost SD karty neřeší???).
> 
> Od: Jan Linhart
> Odesláno:neděle 7. ledna 2018 23:10
> Komu: hw-list na list.hw.cz
> Předmět: Re: OT: Linux na USB
> 
> Ahoj,
>     za mě doporučuji program YUMI.
> Dále pak mám na 1 klíčence Kubuntu, Knoppix, WinXP (instalačku), Hiren's Boot CD a UltimateBoot CD.
> Je to triviální. Během bootu si pak stačí vybrat co najede. 
> 
> Honza
> 
> Dne 07.01.2018 v 22:42 Michal Grunt napsal(a):
> Zdravím. Vim ze tu je par zdatnych uzivatelu Linuxu a i par masochistu ;-), kteri si vse kompiluji včetně jadra a tak. Rad bych si vytvoril jednoucelovy bootovaci USB flash disk, kde bych mel pripravenych par programu a jinak by byl tento disk co se tyce OS ???zamknuty??? třeba az na jednu oblast napr. 100MB, kam bych si mohl v pripade potřeby něco nakopirovat, ale nic by se tam periodicky nezapisovalo, aby to disk neznicilo (proto to ???zamknuti???). Chtěl bych to postavit na Debianu (x64) nebo na Ubuntu coz snad vychází z Debianu. Staci mi konzola. Grafické rozhraní nepotrebuju. Kdysi jsem o tom něco četl a nebylo to zrovna trivialni (vse ruční práce). Neexistuje na to nejaky nástroj, který by to zjednodusil a většinu toho vse udělal sam a ja bych tam jenom zvolil třeba dodatecne balíky a nastaveni, které bych potřeboval?
>  
> I když uzivatele RPi tohle asi neřeší a na SD karte ten system je tak jak tam priletl z instalacniho media tim, kdo ten distribucni obraz vytvoril??? Alespoň mi to tak připadá, ze tam žádné omezeni co se tyce funkcnosti není.
>  
> A pod otazka, co je dnes výhodnější co se tyce spolehlivosti (SD karta, CF ??? obojí s USB prevodnikem, USB flash???)? Asi SSD, ale to nestojí v třeba 200Kc jako SD karta??? Tohle bych potřeboval ve vice kusech.
>  
> Děkuji, MG
> 


Další informace o konferenci Hw-list