RE: Nevzlinave hroty k p�jecce

ok2mtm ok2mtm na seznam.cz
Pondělí Říjen 23 20:55:01 CEST 2017


Počáteční rychlost ohřevu je jenom vedlejší efekt, ale je to to, co je na první pohled nejvíce viditelné. Jsou v principu dva systémy hrotů - starý kdy v hrotu je velkej kus mědi, fungující jako zásobník tepla, nový kdy je mědi málo, ale je velmi těsný přechod od spirály na špičku hrotu a na snímač (tedy malý tepelný odpor). Oboje funguje stejně dobře, pokud to správně nastavím a vybalancuji na konkrétní velikost pájeným plošek. Jakmile ale zrychlím / změním velikost plošky nebo typ součástky, tak díky pomalé odezvě měděného kůlu se hrot hodně ochladí a spoje budou méně prohřáté. A to co fungovalo v pohodě na pájení s olovem na bezolovo není moc dobré - je potřeba vyšší teplota a hlavně menší rozptyl této teploty (asi třetinový).
Jak už jsme psal, blbě se to popisuje (nejsem technolog), chce to prostě zkusit. A ano, jsou i jiné systémy pájení než mikropájka. Pro výrobu je to jednoznačně přetavení. S mikropájkou jsou to věci typu kusovky, vývoj, opravy, a podobné. A tam je každý spoj jiný. Takže nějaké odladění taky moc nepadá do úvahy.
A co si budeme povídat - něco jiného je člověk, kterého elektronika baví a něco jiného "dělník", který to dělá v práci. Ten první to zvládne i hřebíkem nahřátým v kamnech, když je potřeba, ten druhý bude muset dostat pájku se zablokovaným nastavováním teploty, jinak si ji rozšteluje, protože tak se mu přece dělá lépe. A potom se nestačíte divit nad studeňáky nebo přepálenými plošnými spoji. Toto jsem dlouho nechápal, proč mají nové pájky možnost uzamknou zastavení.

Tomáš OK2MTM

-----Original Message-----
From: Hw-list [mailto:hw-list-bounces na list.hw.cz] On Behalf Of Petr Labaj
Sent: Monday, October 23, 2017 8:17 PM
To: hw-list na list.hw.cz
Subject: Re: Nevzlinave hroty k p�jecce

Takže problém je ve výkonu. Tedy místo kusu odporového drátu pro 60W to chce kus drátu pro 120W. Mě osobně výkon nikdy moc netrápil, mikropáječku používám jen na malé věci (větší osazování přetavením, krabičky trafopáječkou).
Jen mě udivuje, že pokud je opravdu ta rychlost ohřevu pro někoho (pro většinu lidi?) tak kritická, tak proč tam všichni nestrčí trochu silnější odporový drát? Rozdíl v materiálu pro topnou spirálu 60W a 120W bude směšný. A rychlý PID regulátor je dnes opravdu ten nejmenší problém. I když tady se bavíme o nějakých desetinám sekundy, takže termín "rychlý" je trochu nadnesený.

Hroty třeba u té Aoyue jsou kompatibilní s nějakým tuším Hakkem a dalšími páječkami (vnitřní průměr 4mm, vnější 6mm, hloubka díry 25mm), takže v hrotech asi žádně čaro nebude. A kdyby bylo, tak Číňan udělá ručku pro stejné nebo podobné hroty. To opravdu není kosmická technologie.

PL

***********************

Dne 23.10.2017 v 19:28 ok2mtm napsal(a):
> Před pár lety jsem řešil do výroby kusovek ruční bezolovnaté pájení - rozdíl mezi pájkou typu "Solomon" nebo "Ayoue" a mnou tehdy vybranou Ersa Icon byl propastný - ďábel je zrovna v těch detailech - Ersa má ručku rozměrově poloviční a výkon více než dvojnásobný - po zapnutí je ohřátí skoro tak rychlé jako u trafopájky. Hrot má podstatně méně mědi, a tedy spolu s větším výkonem má regulační smyčka rychlejší odezvu, takže drží teplotu podstatně přesněji. A o tom to celé je. Vedlejší efekt je, že při stejné práci na tom Solomonu hrot vydržel 2-3 měsíce, na Erse ho chtělo po 3 letech pořádně očistit a pocínovat a jede se dál.
> Zvažoval jsem tehdy i JBC, ale tam byla počáteční investice vysoká, kvůli ceně hrotů (potřeboval jsem jich celou sadu) - byly spojené s tělískem, takže mohla být ještě těsnější vazba bezi hrotem, tělískem a snímáním.
> Ono se to blbě popisuje, chce to zkusit.
> A se vzlínáním cínu jsem problém nikdy neměl. Je pravda, že jsme přešli i na "suché čistění", kdy se hrot neotírá o mokrou houbičku, ale zasune se do mosazné drátěnky. Funguje to výborně.
> Doba prostě pokročila. A když jsem zahlédl na inzerát tuto Ersu použitou, tak jsem si ji koupil i domů.
>
> Zkoušel jsem i páječku s VF ohřevem a tam jsem měl problém u některých větších součástek - vysokofrekvenční tranzistory, které měly velké vývody a bylo prostě potřeba přitopit a použít hrot typu kopyto. Nebo to celé nahřát na vařiči, protože 2cm tlustá měděná podložka prostě teplo odvádí moc dobře. To s VF pájkou šlo, ale bylo potřeba přehodit hrot a tedy jich mít velkej výběr, a to bylo opět drahé v počáteční investici. S Ersou jsem si vzal velký hrot a ono to šlo.
>
> Tomáš OK2MTM
>
> -----Original Message-----
> From: Hw-list [mailto:hw-list-bounces na list.hw.cz] On Behalf Of Petr 
> Labaj
> Sent: Monday, October 23, 2017 5:02 PM
> To: hw-list na list.hw.cz
> Subject: Re: Nevzlinave hroty k p jecce
>
> No při vší úctě - ty tisíce součástek a komponent moderního závodního motoru, honěného na samou mez fyziky, je přede jen trochu něco jiného, než kus namotaného odporového drátu a K-type termočlánek.
>
> Závodní auto (ani hodně mizerné) si doma nepostavíte. Páječku celkem bez problémů postaví kdokoli jen trochu zručný.
>
> PL
>
> **********************
>
> Dne 23.10.2017 v 15:16 hwnews konference napsal(a):
>> tak stale plati, ze dabel se skryva v detailech....vcera vecer treba 
>> nedojel v F1 v USA ani Renault a ani Toyota na rozdil od Mercedesu a 
>> Ferraaaari. Pritom spalovaci motory se delaji uz nejaky patek a kazdy 
>> vi jak by to melo fungovat.
>>
>> RV
>>
>> Dne 23. října 2017 13:33 Petr Labaj <labaj na volny.cz 
>> <mailto:labaj na volny.cz>> napsal(a):
>>
>>   Nikdy jsem moc nechápal drahé pájecí stanice, pokud fungují na
>>   klasickém
>>   principu (odporový ohřev a termočlánek). Převod elektřiny na teplo je
>>   ten úplně nejjednodušší "stroj", termočlánek a regulace snad ve
>>   21. století
>>   taky není problém. A udělat dostatečně těsnou vazbu termočlánku
>>   na hrot taky není žádná mise na Mars.
>>
>>   Samozřejmě jiný level je nějaký HF ohřev atd.
>>
>>   PL
>>

_______________________________________________
HW-list mailing list - sponsored by www.HW.cz Hw-list na list.hw.cz http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-listDalší informace o konferenci Hw-list