detekce vody v trubce

Pavel Hudecek edizon na seznam.cz
Pondělí Září 14 12:57:59 CEST 2015


NMR hlavně vyžaduje homogenní magnetické pole, což je pro hledací účely velmi nepraktické. Šlo by to použít jedině venku, pokud nebude poblíž nic feromagnetického. Rez. frekvence při zemském mag. poli v našich šířkách vychází, myslím, cca 3,4 kHz.

PH

From: Vláďa Anděl 
Plnil jsem podlahové topení a potřeboval jsem zjistit, jestli je ve všech trubkách voda. Pro rejpaly - používám trubky PPR bez Al fólie. První pokus byl oscilátor cca 500 KHz, vinutí na jedné polovině hrníčkového jádra o průměru 25 mm. Byl jsem přesvědčený, že voda oscilátor zatlumí. Měřil jsem napětí na bázi tranzistoru, je to citlivější než změny napájecího proudu. Přiblížení železa to zaregistrovalo na 5 cm (zatlumení), přiblížení feritu také (odtlumení). Na vodu to nereagovalo vůbec :-( Nakonec jsem dal na kolíček na prádlo dva kousky plechu, nacvak na trubku a měřil kapacitu. Rozdíl s vodou/bez vody byl 2 pF. Jak jsem to obcházel, žena mi moc nevěřila a občas mi podstrčila kus referenční trubky bez vody. Indikace zcela jednoznačná. 

Takže teď už jsou trubky zalité v anhydritu. Napadlo mě - kdysi se tady probírala indikace vody (vodíku ve vodě?) magnetickou rezonancí. Údajně to bylo jednoduché - jestli si to dobře pamatuju, nějaký kmitočet se tam vyslal a nějaký jiný se detekoval. Jak je ta metoda citlivá? Našlo by to trubku s vodou zalitou 4 cm pod povrchem? Nevadila by tomu voda vázaná v krystalické struktuře té sádry?
------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/attachments/20150914/a1aa34e6/attachment.html>


Další informace o konferenci Hw-list