[!!Mass Mail]Re: Logicka sonda
Kručinský Ladislav
ladislav.krucinsky na linde-mh.cz
Čtvrtek Listopad 5 11:34:41 CET 2015
Jelikož jsem se kus života živil opravami systému postaveném na TTL logice nejzákladnější řady (už jsem se tady prsil - počítač RODAN a zbytek Ramony a Tamary) patřila logická sonda k základní výbavě. Měl jsem (a ještě mám) takový kufřík od Hewlett Packardu - HP 5011T. Je v něm sonda, pulser, klip a komparátor. A vše jsem velmi často používal. Základní nevýhoda pro současnost u tohoto setu je, že je pouze na 5V
Obecně použitelnost sondy v dnešní době nevidím moc růžově. Hlavně z toho důvodu, že logika už se nedělá (resp. velmi málo) po hradlech a klopných obvodech ale skáče se (oprávněně) hned do vyšší integrace a tam už sonda moc nezmůže - zobrazí jeden bit v čase kdy na ni zrovna koukám. Ale na vývoj jednoduchých aplikací na kontaktním poli by asi využitelná byla.
Co ale používám velmi často a nemohu si to vynachváli je pípák (šlusmetr, pískadlo, akustická zkoušečka...) s proměnnou výškou tónu. To mám už asi 35 let, jedna plochá baterka v tom vydrží věčnost a používám to prakticky pořád. Proměnný tón je výborný na potenciometry, termistory, foto-odpory -tranzistory -diody, a na spoustu dalšího. Třeba dálkové ovládače zkouším jenom tím že do měřicích svorek chytím fototranzistor a hned slyším přenášená data jako charakteristické škrkání. Taky už mám "naposlouchané" základní hodnoty odporů jako "něco kolem kila", "pár stovek Ohmů", "málo Ohmů" a "moc Ohmů".
Myslím si, že tohle je složitostí srovnatelné s tou logickou sondou a bude to užitečnější. Podobné schéma jako používám já má na stránkách pan Belza, akorát tam jsou nějaké odchylky. Pokud bude zájem, pošlu svoje schéma.
Zdravím
L. Kručinský
-----Original Message-----
From: Hw-list [mailto:hw-list-bounces na list.hw.cz] On Behalf Of Jaromir Sukuba
Sent: Thursday, November 05, 2015 9:01 AM
To: HW-news
Subject: [!!Mass Mail]Re: Logicka sonda
Neviem do akej miery som reprezentativna vzroka bastlica, ale logicke sondy mam dve - jednu samodomo robenu (snad 15 rokov stara) a druhu kupenu - a este nikdy som ich prakticky nepouzil, okrem obcasneho vytiahnutia z krabice a zablikania. Ked chcem vediet aku logicku uroven ma nejaky staticky pin, tak sa nan pozriem voltmetrom (DMM mam vzdy poruke) a ked sa tam deje nieco dynamicke, pozriem osciloskopom alebo logickym analyzatorom.
2015-11-05 4:50 GMT+01:00 balu <balu na k-net.fr>:
> Pri prilezitosti tejto otazky mam suvisiacu... Uz nejaky cas rozmyslam, ze by sme na sutazi stavali logicku sondu. Pristroj do labaku, kedysi velmi uzitocny, nie moc zlozity, idealne ako jednodnovy projekt.
>
> Co ma zaujima je ale realna moznost pouzitia. Ked sa vzijem do pozicie mladeho elektronika/bastlica, aka je sanca ze ju aj naozaj pouzije? Stavaju jednoduchsie obvody, casto s mikrokontrolerni. Mame osciloskop, multimeter. Sondou viacmenej podobnych rozmerov viem odmerat rovnaku vec.
>
> Takze uplne seriozna otazka. Je to na nieco v dnesnej dobe este uzitocne?
>
> b.
>
_______________________________________________
HW-list mailing list - sponsored by www.HW.cz Hw-list na list.hw.cz http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list
Další informace o konferenci Hw-list