OT: jak

Vláďa Anděl vaelektronik@vaelektronik.cz
Neděle Listopad 23 22:12:40 CET 2008


No nemyslel jsem LED podsvit pro LCD, ale přímo z ledek sestavenou obrazovku. No asi to nejde :-(

Anděl
 ----- Original Message ----- 
 From: Havran Jiri 
 To: HW-news 
 Sent: Saturday, November 22, 2008 11:48 AM
 Subject: Re: OT: jak


 Myslim, ze OLED je zcela neco jineho. To je jina technologie vyroby primo panelu, nikoliv podsvit. LED podsvit nahrazuje jen vetsinou pouzivane CCFL. Deje se tak dvema zpusoby. Bud se pouzivaji bile LED nebo trojice RGB LED coz je sice drazsi, ale da se velmi presne specifikovat bila barva (respektive spektrum) podsvitu. To zajistuje prave ten siroky gamut a take samozrejme rovnomerny podsvit na cele plose panelu. Paradoxem treba je, ze mon. Samsung XL20 (LED podsvit) nedopadl v testech rovnomernosti posdvitu zrovna excelentne jak se ocekavalo, ale stale je to lepsi nez CFL S pozdravem Raven 
 __________________________________________________________________
 Takže OLED by byl ideální displej, teda kdyby měl životnost... 
 No a jak je to s obrazovkama poskládanýma z matice ledek? Velké panely na ulicích jsou takhle dělané. Myslím že velikost čipů může být dostatečně malá - pokud by se používaly samotné (nezapouzdřené) čipy - nejde někde vývoj i tímto směrem?
 Anděl 
 ____________________________________________________
 Tak nejak nevim jestli jste to nepopletl. Tedy co se barevneho prostoru a pozorovacich uhlu tejka. Dosahnete u CRT poz. uhlu cca 178st? Soucasne prumerne TV (cca 32 inch) pouzivaji panely typu *VA a tam je to s b. prostorem oproti CRT spise naopak nebo mylim? Zkuste treba zde: http://www.grafika.cz/art/hw/eizocg222w.htmlPravda, je zde testovan profi panel EIZO. Nicmene v barevnem prostoru je porovnavan se spickovym monitorem Barco, takze to nejsou jabka hrusky. A to je u CG222W pouzit "pouze" MVA panel, nikoliv IPS. Samsung se svym LED posvicenim dosahuje jeste vetsiho gamutu. Ono to samozrejme neznamena, ze pouziti dobreho panelu "vyssi" technologie vede automaticky k dobremu monitoru ci TV. Zarnym prikladem je HP se svym monitorem LP2475W. S pozdravem Raven P.S. Jinak me osobne se toto silenstvi po jeste cernejsi barve, po ostre rezanem leticim mici ci nekostickovanych vybusich na TV netejka. Snad proto, ze se stoupajicim poctem vybuchlych aut a prazdnych patron z tisicicirannych samopalu se zvysuje rychlost vypnuti TV :-) No a pak se vlastne koukam na tu dokonale cernou barvu :-) _______________________________________________________________________________________________________________________ 

 Chlapy nehádejte se tady tolik.
 LCD technologie má v současné době, co se týče TV nižší a střední třídy nevýhodu, že nepokrývá ani NTSC barevný prostor, maximálně NTSC, což není nic moc, natož adobe RGB. Lepší se to každým půlrokem, ale pořád to není ono. Starý dobrý CRT zase nejde dělat velké a je to objemné a prostě neuděláš ostrý samostatný bod. Pak záleží na zdroji signálu, jestli je dělán pro CRT zobrazovače (prokládaný režim) nebo ne.
 Vemte to tak; všechny tři technologie mají nevýhody, jsou to slepé uličky, používají se, protože není nic jiného dostupného. CRT jsou veliké, ale mají dobrý barevný prostor a rychlost obnovení. LCD mají mizerný barevný prostor, pozorovací úhel a hlavně mizernou zelenou. Porovnejte si starší LCD s nějakým současnějším, prostě to zelenou prostě nemělo a ani dnes to není výhra. Plazma, to je rušička, pro zhasnutí bodu se potřebuje poměrně velký impulzní proud, je to relativně drahá technologie (neexistuje firma, která by si mohla dovolit vyrábět jen plazmy. Prostě by zkrachovala. LCD postavíte na dvou PCB - zdroj a signálová; plazma potřebuje relativně mohutné desky se spínacími tranzistory - musí se to uhladit). Jas se řídí dobou svitu buňky (je to vlastně výbojka) a mě osobně to blikání dost vadí. nejde použít nad 3000m a tak podobně. HDTV jde vyrobit minimálně 42" (106cm) menší nejde. Prostě je buňka moc malá.
 Nehádejte se co je lepší. Dohadujte se co je lepší pro co, to má alespoň nějaký smysl, protože každá technologie má podstatné nevýhody. Za dvacet let tyto technologie budou k vidění tak v muzeu.

 V současné době snad nejde sehnat kvalitní nový CRT TV. Rozhodně ne s invarovou maskou, Se železnou je sranda třeba v teletextu, kde když máte bílé pozadí tak dostáváte po půl hodině zajímavé zelenofialové barvičky - řeší se to že se v ttx sníží jas. U plazem se zase pomalu hýbá s obrazem, aby nedošlo k "vypálení" obrazovky. U LCD aby jsi černou a zelenou vyčaroval a nesmíš se na to dívat z boku.
 No a teď babo raď co je nejlepší. Ale ve všem!

 ced
------------------------------------------------------------------------------


 _______________________________________________
 HW-list mailing list - sponsored by www.HW.cz
 Hw-list@list.hw.cz
 http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list
------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/attachments/20081123/0bccbf62/attachment-0002.htm 


Další informace o konferenci Hw-list