Problem s kondenzatorem v siti

Vláďa Anděl vaelektronik@vaelektronik.cz
Neděle Červenec 13 00:32:08 CEST 2008


Životnost takových zařízení jsem nikdy nesledoval, ale myslím že to je důsledek šetření na nepravém místě. Fóliové kondenzátory se dělají z různých materiálů
http://www.vishay.com/capacitors/film/
a metalizovaný polyester (MKT) umožňuje zrovna nejvyšší kapacitu, ale ta vrstva kovu je dost tenká a není pro impulzní zátěž. Navíc dielektrikum má velký ztrátový úhel. Je možné že při různých špičkách v síti se pokovení postupně narušuje a odpojují se části plochy. Možná při nedostatečném dimenzování dochází při napěťových špičkách i k průrazům, Odrušovací kondenzátory třídy X jsou polypropylenové, mají pro stejnou kapacitu větší rozměry a vydrží větší proud. Jsou dimenzované i na ty přepěťové špičky. Pak kdyby to někomu nestačilo, jsou i kondy pro impulzní provoz. Musíte ale počítat s většími rozměry a s větší cenou.
Anděl 
  ----- Original Message ----- 
  From: Standa Palas 
  To: hw-list@list.hw.cz 
  Sent: Friday, July 11, 2008 11:25 PM
  Subject: Problem s kondenzatorem v siti


  Dobrý den.V poslední obě jsem narazil na zajímavý problém. Zabývám se servisem různých zařízení kde se používají různá zpožďovací relé,tepelné elektronické ochrany a jiné bazmeky,které sestávají z více méně jednoduché elektroniky pro spínání nebo hlídání čehosi.Tyhle věci mají jedno společné. Vzhledem k ceně a kvůli úspoře místa a z toho důvodu,že elektronika nemusí být galvanicky oddělená od sítě tam pro napájení elektroniky z 230 V není použito trafo ale fáze je připojena na kondenzátor 330nF až 820nF dle výkonu v sérii s diodou za kterou je přes odpor připojena ještě zenerka pro stabilizaci a elektrolyt pro vyhlazení a dále třeba stabilizátor.Ale to už není důležité.Zapojení je jednoduché a proti trafu vypadá i spolehlivější.Ale není to tak. Často se  setkám se zařízením,které je nefunkční a po proměření zjistím,že je malé napájecí napětí. Vždy je to způsobeno sníženou kapacitou toho srážecího kondenzátoru.Je tam použitý většinou nějaký polyesterový konenzátor(ne nelektrolyt). Ke snižování kapacity dochází postupně. Někdy ten konenzátor vydrží pět let ,někdy sotva dva roky.Obracím se tedy na zde přítomné teoretiky s dotazem: Jak to,že může klasický konenzátor snížit svou kapacitu? Čím je to způsobeno? U elektrolytu je mi to jasné,ale tohle není elektrolyt. Jaký typ kondenzátoru na toto místo použít? Můžu říct,že některé typy kondenzátorů to udělají téměř vždy. Např.ve výrobcích Elko Šťovíček je použit kondenzátor s divnou kapacitou 750nF,napětí 250AC výrobce EOS Ostrava. Po dvou letech provozu většina zařízení nefunkční,protože konenzátor má kapacitu cca 300nF.Určitě se s tím už někdo z Vás taky setkal,ale čím je tohle způsobeno? Špatným režimem provozu konenzátoru nebo špatnou kvalitou kondenzátorů.

  S Pozdravem Standa Palas


------------------------------------------------------------------------------


  _______________________________________________
  HW-list mailing list  -  sponsored by www.HW.cz
  Hw-list@list.hw.cz
  http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list
------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/attachments/20080713/30f47a7d/attachment-0002.htm 


Další informace o konferenci Hw-list