RE: ChatGPT - bylo Re: Obsluha tlačítka v assembleru pro procesory PIC 10,12,16F

Petr Zahradník clexpert na clexpert.cz
Neděle Leden 19 22:59:54 CET 2025


Tak ono je jednoduché to všechno shodit, jenže to není tak černobílé. Asi víš, že jsem programátor s desítkami let zkušeností. A Github Copilot mi dost pomáhá. Nejdříve jsem si říkal, že ho nepotřebuji, nakonec jsem si ho pořídil, že ho vyzkouším. Už ho mám druhým rokem. Dělá za mě otravnou práci. Takovou tu strojovou. Když je něco v kódu 12x, on mi to sám doplní, napovídá parádně. Občas vyplodí kód dobře, občas špatně, tak ho opravím. Ano, protože umím programovat a napsal bych to i bez něj, přesně vím, co tam chci mít. Ale ta nápověda se mnohdy povede a třeba ani není potřeba nic upravovat, tak mi šetří čas, než bych to samé napsal sám. Různé doplňovačky hodnot do labelů, v tom se neplete apod.

Netuším, jak ho používají ti, kteří jsou programováním nepolíbení. Pro mě je to vážně dost dobrý pomocník.

Co se týká ChatGPT, k tomu jsem byl na začátku dost skeptický a říkal jsem si, že ho nepotřebuji. On opravdu vždycky něco odpoví, protože neumí říct ne. Nakonec ale, když víš, jak se ho zeptat a co od něj můžeš očekávat, je to docela zajímavá věcička. Zase netuším, jak ho používají studenti k tomu, aby napsali bakalářku nebo diplomku. Já jsem si našel způsoby, jak mi může být pomocníkem.

Tak třeba jsem si psal program, docela komplexní pro ulehčení s tvorbou databází. Relační databáze se stovkami tabulek a stovkami funkcí. To už je docela fuška udržet v chodu a rozšiřovat. Mám samozřejmě software pro malování diagramů, ale potřeboval jsem generovat lepší dokumentaci a všechny možné funkce. Proto jsem si udělal svůj program, který tohle všechno uměl zpracovávat. Přemýšlel jsem nad tím, jak strojově analyzovat funkce (uložené procedury), abych je dokázal naparsovat a překontrolovat. Jestli jsem se někde neuklikl, jestli nepoužívám neexistující sloupce, jestli mám správně nastavená práva tabulek a sloupců apod. A teda jako je to docela složité. Pak mě napadlo, jestli by to dokázala zpracovat umělá inteligence. Z funkce vypsat všechny tabulky i se sloupci, označkovat je CRUD operacemi, dát mi to pěkně do CSV, a pak už si kontrolu udělám proti designu. Vymyslel jsem si potřebný prompt, napojil si to do Azure na OpenAI a zabudoval do toho svého programu. Paráda. Občas se mi stalo, že přišly nějaké blbosti, ale to jsem rozpoznal zase programem. Kupodivu takovou úlohu zvládl velmi dobře a fakt mi to dost pomohlo. Ušetřilo mi to dost starostí.

Jinak, občas si s ním popovídám o blbostech, občas se ho na něco zeptám. Normálně hlasově. Mnohdy na obyčejné věci. A asi mě jen tak nepřestane udivovat, jak to pěkně funguje. Jsem s ním spokojený.

A nemusí se jednat jen o ptákoviny. Nedávno jsem řešil výběr zařízení, které jsem chtěl nasadit v novém projektu u zákazníka. Chtěl jsem ho naprogramovat a neměl jsem s tím moc velké zkušenosti. Zeptal jsem se ChatGPT, který produkt (od kterého výrobce) zvolit, aby se dal programovat v tom a tom. OK, on mi řekl, že všichni výrobci, které jsem vyjmenoval, mají SDK pro to, co chci. Tak jsem se ptal dál, abych zjistil, který je lepší. A on mi řekl, že ten jeden je oproti druhému lepší, protože mimo SDK má ještě speciální podporu, abych to programování měl jednodušší. Tak jsem se na to podíval a fakt že ano. Když jsem pak ten produkt koupil, řekl jsem mu, ať mi napíše ukázkový příklad. On ho napsal. Nefungoval. Tak jsem pak šel do dokumentace a napsal jsem si ho sám. OK, není dokonalý, ale za tu radu jsem byl hodně moc rád, protože mi opět práci hodně ušetřil. Já bych totiž koupil ten druhý produkt, protože ho mám u svého distributora. První jsem musel kupovat jinde.

Občas si nechám něco vysvětlit. A ChatGPT mi to vysvětlí. Právě i technické věci. Nemusím to hledat. Jednoduše se zeptám. Protože je to z mého oboru, rozpoznám, kdyby kecal. A je moc fajn si něco nechat vysvětlit. Můžu si to najít na internetu, můžu si číst nějakou dokumentaci, tak jako běžně čtu. Tak na to jsem zvyklý a budu to dělat dál. Na druhou stranu, nevím, proč bych si nemohl nechat poradit. Přece když něco nevím a mám kamaráda, taky zvednu telefon a zeptám se ho. I mně volají ostatní a ptají se mě. Tak když to ví umělá inteligence, proč toho nevyužít. Tady je hlavní výhoda, že ChatGPT to vysvětlí, uvede příklady, můžu se doptat, když něco nechápu.

Takže za mě super. Nevidím na sobě zatím to, že bych nějak degeneroval. Zrovna tak si nemyslím, že mě AI jako programátora nahradí. Možná se pletu, nevím. Jen chci, aby mi pomáhala. A ona pomáhá, když potřebuji. Vůbec nejsem takový ten šílenec, který bez toho neudělá ani ránu, nebo ten, který o tom točí videa a cpe to každému kolem. Na druhou stranu, pokud mi tohle může nějak pomoct, tak proč ne? To bychom mohli říct, aby nikdo nepoužíval Google, protože (a) by to měl všechno vědět sám z hlavy a (b) na internetu si může kdo chce psát cokoliv, tak tam budou chyby. Ano, jsou tam přece blbosti, to každý známe. A negooglíme snad?

Petr Zahradník, počítačový expert
e-mail: clexpert na clexpert.cz
mobil: 602 409 601
https://www.clexpert.cz
Petr Zahradník, Computer Laboratory
Obvodová 740/14, 400 07 Ústí nad Labem

From: Hw-list <hw-list-bounces na list.hw.cz> On Behalf Of Pavel Kořenský
Sent: Sunday, January 19, 2025 9:16 PM
To: hw-list na list.hw.cz
Subject: Re: ChatGPT - bylo Re: Obsluha tlačítka v assembleru pro procesory PIC 10,12,16F

Zdravím,

ani ne za pár let.
Už dnes existuje několik zajímavých studií, které ukazují, jak junior programátorům klesá schopnost řešit netypická zadání když třeba rok používají Copilot nebo podobné nástroje. Prostě si na to zvyknou a když se dostanou mimo rámec, tak v tom plavou.
Další problém s AI v programování je ten, že velké firmy už spočítaly, že náklady na kontrolu kódu vygenerovaného pomocí AI "pomocníků" začínají převyšovat úsporu na lidských programátorech. A třetí problém je bezpečnost, protože mnoho věcí, které AI navrhne sice funguje na první dobrou, ale je to děravé a náchylné na různé útoky.
Ono je dobré si uvědomit, že ChatGPT ve skutečnosti programovat neumí. Akorát najde co kdysi někde viděl a zkusí to přiohnout na konkrétní zadání. A velmi často blbě, pokud nejde o učebnicové zadání, které už kdysi vypracovalo a použilo XYZ lidí na Githubu.

Zdraví PavelK

P.S. Schválně zkuste někdo zadat do ChatGPT nějaký starý problém typu "Napiš mi program pro assembler Z80 (nebo třeba klidně PIC) který implementuje šifrování dat pomocí algoritmu IDEA". A uvidíte tu legraci.... :)



Dne 19.01.2025 v 20:48 jozem na volny.cz<mailto:jozem na volny.cz> napsal(a):
Jenže to ještě lidé trávili fyzickou prací podstatně víc času. Kondici si udržovali naprosto přirozeně bez toho, aby ji museli dohánět "uměle" třeba v posilovně nebo na kole. Dnes je kondice mnoha lidí na katastrofické úrovni. Obdobně to dopadne s mentální kondicí. Pokud například popíšu AI, co potřebuju za kód a ona ho vygeneruje bez chyb, za pár let nebudu schopen napsat pár desítek řádků kódu bez porady s AI. Jako si dříve lidé běžně pamatovali telefonní čísla na široké příbuzenstvo a dnes z hlavy nevypotí ani svoje. Elektrokolo začnu používat, až to mechanické sešlostí věkem opravdu neutáhnu ...

Zeman

Dne 19. 1. 2025 20:21 napsal uživatel ajtservis <info na ajtservis.cz><mailto:info na ajtservis.cz>:

kolo byl vynalezeno jako dopravni a tim pracovni prostredek.
ne, aby nekomu udrzovalo kondicku :-).
t.

Dne 19.01.2025 v 20:08 Petr Labaj napsal(a):
> Ale to třeba používání elektrokola místo normálního kola taky. Ovšem
> fyzické formě to neprospěje.
>
> PL

_______________________________________________
HW-list mailing list  -  sponsored by www.HW.cz<http://www.HW.cz>
Hw-list na list.hw.cz<mailto:Hw-list na list.hw.cz>
http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list




_______________________________________________

HW-list mailing list  -  sponsored by www.HW.cz<http://www.HW.cz>

Hw-list na list.hw.cz<mailto:Hw-list na list.hw.cz>

http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list


------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/attachments/20250119/2aff46ab/attachment.htm>


Další informace o konferenci Hw-list