RE: Jakou volit vypalovačku - bylo šablony

Petr Zahradník clexpert na clexpert.cz
Sobota Březen 16 11:21:12 CET 2024


Podle mě úkos na šabloně pro nanášení pasty není ideální, pak to nanáší špatně, nebo zůstává v šabloně pasta.

Jinak, co se týká JLCPCB, tak jsi zřejmě nenašel jednu důležitou věc, a to je uživatelská velikost šablony. Když ji nevyužiješ, opravdu přijde velký plech. To je jedna ze standardních velikostí šablony, kterou nabízejí. Případně ještě může být s rámem. V této velikosti pošlou šablonu v samostatném balení a dopravné je vyšší. Stále se to vyplatí, protože za ty peníze ti český výrobce nevyrobí vůbec nic. Ale chápu, že na hraní to není. Také to zabírá místo a manipulace je horší, horší čištění apod. Kdyby sis najel na otazníček s nápovědou u Customized Size, přečetl by sis toto:

For frameless stencils, the stencil size can be customized. If the customized size is smaller than 200x200mm, we will ship together with your PCBs. If larger than 200x200mm, the stencil and PCBs will be shipped separately.

Jednoduše, když se vejdeš do velikosti 20 x 20 cm, pošlou ti šablonu v jedné zásilce spolu s deskami. Nebude to samostatná zásilka. A bude to tím pádem levné. Tak to zkus. Je potřeba vybrat Customized Size YES a nastavit velikost. Je tam omezení na maximálně 290 x 190 mm. Já nastavuji velikost 200 x 190 mm a mám pěkné malé plechy. Ne vždy se tam vejdu, mám i větší desky, tak mám samozřejmě i ty velké plechy. Ale jestli děláš malé desky, pak je to ideální.

Petr Zahradník, počítačový expert
e-mail: clexpert na clexpert.cz
mobil: 602 409 601
https://www.clexpert.cz
Petr Zahradník, Computer Laboratory
Obvodová 740/14, 400 07 Ústí nad Labem

-----Original Message-----
From: Hw-list <hw-list-bounces na list.hw.cz> On Behalf Of Šerých Jakub
Sent: Saturday, March 16, 2024 8:45 AM
To: HW-news <hw-list na list.hw.cz>
Subject: Jakou volit vypalovačku - bylo šablony

Ano, souhlasím s panem Zahradníkem, že na domácí bastlení je asi nejlepší si šablonu na pastu vypálit laserem. Jednu profi jsem si kdysi nechal udělat u JLCPCB. Byla sice perfektní, ale $2 za 5ks malinkých destiček a $7 za šablonu velkou jako kr.va (zhruba A3, asi nějaký normalizovaný formát do sítotiskových strojů) a díky tomu potom nejlevnější poštovné kolem $20. Tedy místo obvyklých cca $3 cca $30 a to se mi kvůli jedné bastlhračce fakt nevyplácí. (A ještě se s tou velikou šablonou blbě manipuluje.) Proto už dlouho přemýšlím o nějaké minivypalovačce, která by to zvládla, protože to leptání zabere spoustu času a crcání. (Mimochodem to podleptání není až takový problém, stačí si plošky malinko zmenšit, aby se s tím počítalo, a lept může být klidně kónický.)
Doporučíte nějaké pokud možno levné a hlavně malé řešení pro vypalování papíru typu běžná čtvrtka o velikosti max 15 x 15 cm? Myslím, že nic jiného na tom pálit nebudu chtít. Postavit sám (3D tiskárnu mám)? Koupit nějakou stavebnici z Číny? Jakým směrem se mám začít rozhlížet? Jaké parametry jsou u toho důležité?      

Díky za vaše zkušenosti!

Jakub Šerých
_______________________________________________
HW-list mailing list  -  sponsored by www.HW.cz Hw-list na list.hw.cz http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list


Další informace o konferenci Hw-list