RE: Kmitočtový normál - Was:Re: Takový hloupý problém - Eagle

ok2mtm na seznam.cz ok2mtm na seznam.cz
Neděle Březen 3 13:00:25 CET 2024


Asistovanou GPS do toho netahám, tu mám v mobilu, ale samostatný GPS přijímač ji nemá, jak je to s rušením, to mám vyzkoušené z výletů směr východ Evropy a blízká Asie - naposledy vloni na v Turecku na dálnici okolo Černého moře - výpadky naprosto neočekávané, vzhledem k tomu, že na jedné straně nebylo nic než voda. Chovalo se to hůř, než potom v hlubokých údolích v horách.
I v době, kdy už nebyla ta úmyslná chyba, tak staré GPS přijímače byly prostě pomalé. Holt 6 kanálů je celkem málo. Už skok na 12 kanálové bylo výrazné zlepšení.
Když to dnes navíc ukazuje, že přijímá i korekční data ze stacionárních družic, tak je to zase o kus lepší, a i ty vlastní GPS družice, oni je postupně obnovují, jsou o kus lepší. Ve výsledku se to poskládá z přesnosti 8 m někde na poli na 1 m v městské zástavbě, a to je dost rozdíl.
Tomáš OK2MTM

-----Original Message-----
From: Hw-list <hw-list-bounces na list.hw.cz> On Behalf Of Jaroslav Lukeš
Sent: Sunday, March 3, 2024 10:21 AM
To: HW-news <hw-list na list.hw.cz>
Subject: Re: Kmitočtový normál - Was:Re: Takový hloupý problém - Eagle

Před 20 lety byla vysílaná umělá civilní řádová chyba, která někdy po
2010 byla zrušená. Proto jakákoli kalibrace a výpočty efemeridy trvalo déle, než dnes. Taky místo několika družic chytne všechny rádiově viditelné, což vede k dalšímu zvýšení přesnosti a tím i rychlosti. Navíc se používá adaptivní GPS s pomocí mobilní sítě a "wifi" gps pro rychlejší studený start, takže mobil je v podstatě pořád v synchru. A od
2014 je v USA zakázáno v mobilu GPS fyzicky vypnout, takže to platí i pro zbytek světa.

Díky mnohakanálovým přijímačům taky navigace dnes umí poznat, ve kterém pruhu jedete, zatímco před 20 lety klidně ukázala že jedete po silnici 50m vedle. Což se dnes děje jen v místech rušení zájmových oblastí.


Zuffa Jan napsal(a):
> Za 20 rokov sa u GPS nezmenilo nic. Je tam L2 ktory ale komercne primace nedokazu nijako vyuzit.
> Signal zo satelitov podlieha roznym vplyvom. Stav ionosfery, vplyv slnka, dopplerov effekt a dalsie.
> Zato sa ale zmenili GPS moduly Signal z GPS modulu je tak presny 
> (resp. jeho jitter alebo odchylka od presneho casoveho okamihu) , ako 
> je dana samplovacia frekvencia A/D prevodnika teda z kratkodobeho 
> hladiska. A k tomu treba pripocitat obdobia, kedy sa prijmac prepina 
> na iny satelit, resp.  tie lepsie puzivaju data z viacerych satelitov a vnutorny oscilator bezi bez korekcii zavisi od toho, ci su dizajnovane na presnejsi cas. Stale ale plati rovnaky princip: VYhoda disciplinovania GPS je v tom, ze sice kratkodoba stabilita je dana vnutornym oscilatorom v module, dlhodoba zavisi od dat prijatych z gps satelitov, to znamena, ze za 24 hodin dostanem z modulu presne 86400 pulzov idealne bez vypadkov.
>
>



-- 
Tento e-mail byl antivirovým softwarem Avast zkontrolován na viry.
www.avast.com


Další informace o konferenci Hw-list