pravidla navrhu
Vojtěch Petrucha
petrucha na volny.cz
Čtvrtek Srpen 1 18:44:36 CEST 2024
zdravim,
dovolím si hromadnější komentář k tomu co zde bylo napsáno
>Nemohl byste to přeložit do rozsypaného čaje a poslat taky do Číny?
úplně nevím jak mám tuhle poznámku chápat :-O
>Ze zkušenosti bych řekl, že nejvíc problémů nastává v napájecí části. Zlaté 7805, ty si daly líbit skoro všechno. LDO mívají příliš velký zisk a povede se, že kmitají i když si dáte velký pozor
my většinou používáme nějaké LDO kvůli úspoře energie a také dost low-noise typů je i LDO. no a když se chce malý šum tak se ty moderní LDO s velkým PSRR v docela širokém rozsahu frekvencí hodí.
>Spínaný zdroj bych použil jen když už není _žádná_ jiná možnost,
používáme i v konstrukcích kde jde opravdu o dosažení state-of-the-art, pokud se zvolí vhodný typ (kontrolovaná strmost spínaní, synchronizované apod) tak ve spojení s vhodným LDO to jde, vícekrát jsme naměřili rozdíl několika procent oproti napájení z baterek..
>* digitální signály - ke zdroji signálu typicky dát rezistor typ.... jsou 2 možná umístění
většinou do série, blízko zdroji signálu. malé zpomalení hran, menší rušení, dá se rozpojit když je potřeba. připájet drátek pro osciloskop...
>... místo tlumivky je možné použít diodu jako nelineární odpor toho hodně pochytá,
to neznám.. samozřejmě používáme na ochrany (BAV199) na zmaření napětí, občas na oddělení napájení výkonového a řidicího..
>Ještě bych doplnil, že pokud se to jenom ochomítat okolo něčeho VF, třeba položené vedle mobilu, tak 100nF a podobné kondy jako by nebyly. I u 7805 jsem musel dávat přímo na vývody baterii 470p, 10n, 100n a k tomu nějaký elyt.
často používáme 10nF+10uF u analogovějších věcí, 1n+100n+10u u jiných, ale když vidím ty změřené průběhy impedance, je to na pováženou :-)
> Je toho moc a je to moc monolitické.
jak jsem psal, ještě to chci přerovnat. ale 2 A4 stránky mi tak hrozné nepřijdou
pošlu pak finální verzi.
> Hezké shrnutí, ještě by se mi tam líbila poznámka o dimenzování součástek
díky, super poznámka, doplním, to také často se studenty řeším.
> K tomuto bych ještě přidal napěťové dimenzování SMD odporů, zvlášť těch s vyšším odporem tedy se slabší odporovou vrstvou. 0805 na 50V doopravdy není to správné
ok, přidám, i když větší napětí jak 30V napájecí používáme vyjímečně.. třeba bude někdo stavět multimetr, tam je často kaskáda SMD smetí do série k vidění
>ja Vam napisem nieco o ceskej klasike, ktoru urcite mate v kniznici CVUT. Na CVUT fungoval pred rokmi isty pan Vit Zahlava,
ano, pan Záhlava sídlí o pár desítek metrů dál, vím o něm :-)
mrknout se do jeho skript pro další inspiraci je dobrý nápad.
>A teraz k tym vasim poznamkam. Ja by som zacal celu problematiku troskou teorie, a to teoriou o vodicoch
nechci tam dávat teorii. má to být seznam, který člověk prolítne aby na něco nezapomněl, když mu není jasné o čem se tam mluví, může se zeptat a nastudovat z patřičných zdrojů..
>K těm kondenzátorům - ano existují i takové, ke kterým jsou katalogové údaje, ale v běžném obchodě se součástkama, kam ten student půjde je nejspíše nemají.
součástky studenti nakupují obvykle v TME a Mouseru :-) teda jim je často nakupuju já, kvůli změnám v pravidlech pro proplácení účtenek a musím říct že tohle nakupování součástek na 6 různých projektů pro 4 různé lidi naprosto miluju...
>K tym schemam a plosnym spojom, este sa da urobit jedna vec a to, ze uz pri navrhu schemy zadefinujete sirku vodica v PCB-routeri.
to si nedokážu moc dobře představit, často děláme plošné spoje dost na husto, kde cesta má ve své delce klidně 4 různé tloušťky podle toho jak to zrovna kde vychází..
u KiCADu mě štve / možná to jen neumím/ že změna šířky cesty nejde úplně jednoduše. orcad nebo co jsem používal dřív uměl na klepnutí na písmenko na klávesnici změnit šířku segmentu nad kterým byl kurzor nebo byl označený..
>Dalsia poznamka sa tyka component placement a zonacie plosnych spojov.
obvykle používáme pouze stáhnutý python script na rozmístění footprintů dle rozložení schématu, to velmi usnadní práci oproti stavu všechny součástky v jednom chumlu..
ale to zmíněné si vyzkouším, mohlo by se to hodit.
>Kvoli rezaniu a nahodnym skratom vo viacvrstvovych plosnych spojoch. Vy mate len 0,5mm, co sa mi zda byt dost malo
občas má deska šířku třeba 10mm, to by pak zbylo málo místa.
>To su vysokoskolaci? Tak nic nemenit, je to dobre tak ako to je.
ano. nechci být ten co fňuká že studenti jsou čím dál horší, a chcou mít všechno naservírované... ale je to trochu tak :-)
učíme s kolegou nějaký předmět.. studenti si jeden rok stěžovali, že nemáme studijní texty k některým přednáškám. prof. je dopsal. druhý rok si studenti stěžovali, že je v těch textech moc informací navíc, které nejsou potřeba ke složení zkoušky.. no co jim má člověk na to říct. naštěstí to jsou v programu kde učíme spíš vyjímky.
> Problém je jen v tom, že to musí chodit na první dobrou.
ano, časo-prostoru na nabití huby je docela málo.. mají na to typicky dva semestry, v tom prvním mají ještě dost předmětů a BP/DP je jen jeden z nich (jakože projekt, v rámci kterého se třeba vyzkoumá jak by to celé mohlo fungovat být zapojené a třeba se i navrhne DPS). v tom druhém to zas musí rozchodit naprogramovat, otestovat.. sepsat
> Tantaly jsem přestal používat když začaly bejt snadno dostupný MLCC
ale kvalitní keramiky zas nejsou nejlevnější, mohou piezo-šumět, ale také je používám raději než tantaly.
díkyi
v.
______________________________________________________________
> Od: "Jan Waclawek" <konfera na efton.sk>
> Komu: "HW-news" <hw-list na list.hw.cz>
> Datum: 01.08.2024 07:00
> Předmět: Re: pravidla navrhu
>
[preposielam]
Dobry den,
ja Vam napisem nieco o ceskej klasike, ktoru urcite mate v kniznici CVUT. Na CVUT fungoval pred rokmi isty pan Vit Zahlava, ktory napisal taky pamflet o navrhu a konstrukcii plosnych spojov, kde rozobera ako technologiu a navrhy footprintov suciastok az po kapitoly z navrhu s ohladom na elektromagneticku kompatibilitu. No a on to v ramci CVUT prednasal aj ako prednasky a cvicenia, takze ja by som nadejnych adeptov poslal najprv na semester na tie prednasky - hlavne na cast o EMC - a az potom by som ich pustil ku navrhu mikropocitacovych systemov a preciznej analogovej technike.
Teraz este k historii toho pamfletu o EMC, ktory je urcite v kazdej firemnej kniznici, len sa na neho zabudlo. Ten pamflet vysiel najprv ako neredigovane skripta, potom ako vysokoskolske skripta. Neskor vysiel ako kniha, a dalsie vydanie knihy mam pocit, ze uz bolo dost "cenzurovane". Zial, ja mam len tu poslednu knihu... Tuto historiu si pamatam preto, lebo podobny pamflet som spisal v rokoch 98/99 aj ja a prednasal som ho na FEI STU. :) Takze ofiko dostupna literatura je aj v cz-sk jazykoch. Len si treba dat namahu a pozhanat si ju.
A teraz k tym vasim poznamkam. Ja by som zacal celu problematiku troskou teorie, a to teoriou o vodicoch. KAZDY vodic ma svoju impedanciu a to ako rezistivnu cast, tak aj induktivnu. A kazdy vodic ma kapacitu voci inemu vodicu a vzajomnu indukcnost pri pretekani prudu obidvoma vodicmi. Ako druhe by som tlstymi boldovymi pismenami napisal nadpis "Galvanicky presluch na spolocnej impedancii - teda v zrozumitelnej reci povedane presluch na spolocnom dratiku GND". A ako tretie by som napisal tlstym boldovym cervenym pismom nieco v duchu, ze realne kondenzatory a cievocky maju svoje vlastne rezonancne frekvencie, nad ktorymi su to uz cievocky alebo kondenzatory. Viete tie boldy, tlste pisma a farbicky su dolezite preto, lebo to hned udrie cloveku do oci a hned si spomenie na tu konkretnu ci onu cast a podla toho aj tie obvody navrhuje a kresli plosne spoje. Takze ja by som do toho Vasho pamfletu pridal trochu vizaze a usporiadal logicky jednotlive body. Viete, ked mate na styroch roznych miestach spomenute blokovacie kondenzatory, tak to asi nie je prilis pedagogicke...
Dobre, inak Vas pamflet schvalujem a hodnotim ako velmi pozitivny pocin na poli vzdelavania a praktickeho navrhu mikropocitacovych systemov. A drzim Vam palce, nech si to este trochu upracete do rozumnej podoby a aby to malo aj patricny efekt v praxi.
A.
>>>
zdravim,
studenti řeší bakalářské, diplomové práce a jiné projekty. často něco navrhují, pájí, oživují..
pořád s nimi člověk řeší při návrhu ty samé věci.. už mě to trochu nebaví, člověk pak nemá energii projevit více invence na daný konkrétní problém. sepsal jsem pár hesel, vychází mi to na 2 strany A4, které bych je donutil před danou činností přečíst, třeba by to trochu pomohlo...
tak prosím, pokud by měl k tomu někdo nějaké poznámky na co zásadního jsem zapomněl, nebo co je zásadně špatně :-) není cílem se příliš rozepisovat, nechci z toho dělat román na pokračování, to by pak zas nečetli..
používají KiCAD a z charakteru prací se jedná v 99% případů u prototypy, které musí ideálně fungovat, protože na verzi 2, se najde čas a energie jen velmi vyjímečně.
díky
v.
----------
_______________________________________________
HW-list mailing list - sponsored by www.HW.cz
Hw-list na list.hw.cz
http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list <http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list>
------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/attachments/20240801/2f566f4c/attachment-0001.htm>
Další informace o konferenci Hw-list