Prudovy chranic

Zdenek zdej na atlas.cz
Úterý Červenec 27 13:25:11 CEST 2021


Nám proudový chránič vyhazoval frekvenční měnič s filtrem na vstupu. Předpokládám, že podobný filtr bude na vstupu spínaného zdroje…

Z.

 

From: Hw-list [mailto:hw-list-bounces na list.hw.cz] On Behalf Of Jirka Mww
Sent: Tuesday, July 27, 2021 1:06 PM
To: HW-news
Subject: Re: Prudovy chranic

 

Tohle jsem tady psal před rokem - změřil bych, zda není někde jinde v domě svod mezi PE a N :

 

Udělal jsem zajímavou zkušenost s proudovým chráničem. Měl jsem v garáži provizorně připojený ovladač na vrata, tak že zásuvka visela na kabelu ze stropu.  Rozhodl jsem se, v rámci dodělávek detailů, tu zásuvku pevně přidělat na strop, jak to dodavatel vrat předepisuje. 

Vrata jsou samozřejmě přes 3F proudový chránič společně s ostatními normálními zásuvkami 

v garáži ale mají vlastní jistič. Vypnul jsem jistič od vrat a normálními stranovými skřípačkami ustřihl kabel k té visící zásuvce. Pak jsem do jiné normální zásuvky zapojil vrtačku, že budu vrtat do stropu díry pro hmoždinky. Vrtačka je plastová a nemá přívod ochranného vodiče. Jakmile jsem vrtačku zapnul, vyletěl proudový chránič. Myslel jsem, že mi vrtačka odešla a přinesl jsem jinou , chránič vyletěl taky. Zkusil jsem obě vrtačky na jiném obvodu a tam obě normálně fungovaly. Dost dlouhou jsem přemýšlel, co se asi mohlo stát, když ty vrtačky jsou obě bez ochranného vodiče. Pak jsem na to přišel : Při přeštípnutí kabelu k té visící zásuvce se propojily ( asi jen lehce ) nulový a ochranný vodič ( zelenožlutý a modrý ) a přestože byl jistič vrat vypnutý, stačilo toto spojení na vybavení společného 3F chrániče . Když jsem kabel odizoloval a dráty oddálil, bylo po problému. 

Ta elektřina přináší pořád nějaká překvapení. 

 

 
Zdravi
Jirka Sloupenský OK1MWW

------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/attachments/20210727/168668ed/attachment.html>


Další informace o konferenci Hw-list