RE: Zajímavé chování rychlovarné plotýnky

Kutina Pavel Pavel.Kutina na elvia.cz
Pátek Únor 14 12:32:24 CET 2020


Tady všichni řeší zlepšení tepelného přenosu, ale to se nikdo nepozastavil nad tím, že elektrický spotřebič, navíc tedy ještě tepelný a určený pro práci za horka, bez jakéhokoli rozumného důvodu může při přehřátí snížit izolační odpor až do život ohrožujících mezí?
Ano, měl by tam být chránič, měla by být provedena správně elektroinstalace a celé by to mělo fungovat - ale je fakt normální se na to spolehnout? Když chránič nevybaví, tak mne sporák zabije, protože jsem z plotny sundal hrnec a za chvíli ho tam zase vrátím, no co, lidí je jak... To je docela fajn ochrana.
Tak nějak si ze zkoušek kolem padesátky vybavuju, že by k tomu měl mít revizák asi nějaké poměrně nepříjemné připomínky - bezpečnost obsluhy nesmí být postavena na tom, že problém mého zařízení vyřeší někdo jiný.
Nebo se pletu?

Pavel Kutina


From: Hw-list <hw-list-bounces na list.hw.cz> On Behalf Of Krucinsky, Ladislav
Sent: Thursday, February 13, 2020 6:05 PM
To: HW-news <hw-list na list.hw.cz>
Subject: Zajímavé chování rychlovarné plotýnky

Zdravíčko kolegové.
Učený z nebe nespadl, zato blbce jakoby shazovali...
Třeba to někomu pomůže:
Máme v pivovaru ohřev rmutovací kádě dělaný pomocí dvou 2000W plotýnek zcela běžného typu jakých je na internetu habaděj (např._ http://www.strojsmalt.cz/14103-plotny/45040-plotna-sporakova-litinova-180-r/).  Plotýnky jsou přitažené k rovnému dnu nerezové kádě pomocí plechové nerezové pásoviny a zapojeny na plný výkon. Jsou kryty nerezovým oplechováním, které není těsné ale znemožňuje průnik kapající vody.
Asi dva roky fungovaly v pohodě a pak začal se zvyšující se frekvencí "padat" proudový chránič. Věc vypadala celkem jasně, vzhledem k tomu, že při vaření bývá v prostoru 100% vlhkost, usoudil jsem, že některá z nich ztratila izolační pevnost navlhnutím, jenže jsem za živého boha nemohl zjistit která to byla. Prostoru je tam poskrovnu, takže jsem to měřil na svorkovnici na zdi a nakonec jsem na jednu z nich pojal podezření a koupil novou a vyměnil. Chránič padal stále... Aha, tak to byla přeci jen ta druhá. Výměna - bez efektu. Vždycky když jsem zapnul nahřívání, asi po 20 minutách začal chránič padat. Když jsem vypnul napájení a měřil měřičem izolačního odporu, naměřil jsem všehovšudy pár kOhm a hodnota celkem rychle narůstala a po pár minutách už to bylo přes 10 MOhm.
Koupil jsem novou, upnul ji do svěráku a zjistil, že to je vlastnost !!! Po těch dvou letech se uvolnil ten přítlak plotýnky ke kádi a zhoršil se přenos tepla a plotýnka se přehřívala. A na přehřátí reagovala snížením izolačního stavu až na hodnotu která shodila proudový chránič.
Takže stačilo plotýnku přitáhnout ke dnu a je klid...

Při té příležitosti mám dotaz: nevíte o materiálu , který by:
1 - dobře vedl teplo
2 - dal se sehnat za rozumný peníz ve formě fólie nebo pasty
3 - vydržel cca 300°C (snese to bílá pasta na chladiče?)

Děkuji za případné odpovědi.
Kručinský

------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/attachments/20200214/af0e2fcb/attachment.html>


Další informace o konferenci Hw-list