Zajímavé chování rychlovarné plotýnky

Krucinsky, Ladislav ladislav.krucinsky na linde-mh.cz
Čtvrtek Únor 13 18:04:58 CET 2020


Zdravíčko kolegové.
Učený z nebe nespadl, zato blbce jakoby shazovali...
Třeba to někomu pomůže:
Máme v pivovaru ohřev rmutovací kádě dělaný pomocí dvou 2000W plotýnek zcela běžného typu jakých je na internetu habaděj (např._ http://www.strojsmalt.cz/14103-plotny/45040-plotna-sporakova-litinova-180-r/).  Plotýnky jsou přitažené k rovnému dnu nerezové kádě pomocí plechové nerezové pásoviny a zapojeny na plný výkon. Jsou kryty nerezovým oplechováním, které není těsné ale znemožňuje průnik kapající vody.
Asi dva roky fungovaly v pohodě a pak začal se zvyšující se frekvencí "padat" proudový chránič. Věc vypadala celkem jasně, vzhledem k tomu, že při vaření bývá v prostoru 100% vlhkost, usoudil jsem, že některá z nich ztratila izolační pevnost navlhnutím, jenže jsem za živého boha nemohl zjistit která to byla. Prostoru je tam poskrovnu, takže jsem to měřil na svorkovnici na zdi a nakonec jsem na jednu z nich pojal podezření a koupil novou a vyměnil. Chránič padal stále... Aha, tak to byla přeci jen ta druhá. Výměna - bez efektu. Vždycky když jsem zapnul nahřívání, asi po 20 minutách začal chránič padat. Když jsem vypnul napájení a měřil měřičem izolačního odporu, naměřil jsem všehovšudy pár kOhm a hodnota celkem rychle narůstala a po pár minutách už to bylo přes 10 MOhm.
Koupil jsem novou, upnul ji do svěráku a zjistil, že to je vlastnost !!! Po těch dvou letech se uvolnil ten přítlak plotýnky ke kádi a zhoršil se přenos tepla a plotýnka se přehřívala. A na přehřátí reagovala snížením izolačního stavu až na hodnotu která shodila proudový chránič.
Takže stačilo plotýnku přitáhnout ke dnu a je klid...

Při té příležitosti mám dotaz: nevíte o materiálu , který by:
1 - dobře vedl teplo
2 - dal se sehnat za rozumný peníz ve formě fólie nebo pasty
3 - vydržel cca 300°C (snese to bílá pasta na chladiče?)

Děkuji za případné odpovědi.
Kručinský

------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/attachments/20200213/54f1b8d7/attachment.html>


Další informace o konferenci Hw-list