LED bez odporu - bylo Re: ukladanie dat zo seriovej linky

Pavel Hudecek edizon na seznam.cz
Středa Září 23 15:11:24 CEST 2015


No to závisí na okolnostech:
- Má-li se vyrobit 10 ks a nejsou jiné požadavky, hodí se kombinace MCU+R+LED dříve vyzkoušených hodnot.
- Má-li se vyrobit 10 000 ks, každý s 20 LED, vyplatí se ušetřit 15 000 Kč za odpory tím, že budu půl dne studovat charakteristiky.
- Má-li být zařízení ultra nízkopříkonové, přičemž LED blikne 1 za týden, vyplatí se použít co nejnižší napájecí napětí MCU a tedy zase studovat charakteristiky.
- Má-li tam z nějakého důvodu být kombinace modré LED a MCU na 3,3 V, bude se hledat LED s takovou charakteristikou, aby se dalo zaručit, že bude dostatečně svítit, protože u půlky katalogu bude požadovaný R záporný.

PH

From: Pavel Kadečka 
Ten váš bod 3 se nejjednodušeji realizuje pomocí bodu 2, tedy odporem.


(A LEDka připojená na devítivoltovku bude svítit jenom chvilku, pokud je to nová devítivoltovka... měnil jsem baterku v multimetru a zkusil změřit na té vybité proud do zkratu, nějaké miliampéry to byly...)


P.K.


Dne 23. září 2015 14:32 Pavel Hudecek <edizon na seznam.cz> napsal(a):

  V podstatě rozlišuji 3 kategorie:

  1. Hračka: “Mě ledka přímo připojená k devítivoltovce svítí”.
  2. Amatérské: “Aby LEDka spolehlivě fungovala, musí u ní být odpor”.
  3. Profesionální: “Aby zařízení s LED spolehlivě fungovalo, musí být nějakým způsobem zajištěno, aby v celém garantovaném rozsahu vnějších vlivů nebyly nikdy překročeny max. hodnoty žádné součástky a dlouhodobě nebyly překračovány hodnoty doporučené. Jakým způsobem se to provede, závisí na okolnostech.”

  No a v té kategorii 3 je jaksi samozřejmé, že se člověk podívá na VA charakteristiku výstupního pinu a LEDky, pokud pojme podezření, že to bude potřeba.

  Tomu člověku z focus fóra bych nejprve odpověděl, že odpor je levnější než 7809:-)

  PH

  From: Pavel Kadečka 

  Dne 23. září 2015 12:59 Pavel Hudecek <edizon na seznam.cz> napsal(a):

    Pokud je to celé navrženo tak, aby při 25 °C procházelo 2,5 mA a v celém rozsahu teplot 2-3, přičemž výrobce MCU uvádí max 40 mA a výrobce LED max 20 mA, opravdu nevím, kde je chyba. Prosím o podrobné vysvětlení, jsem asi natvrdlej


  Asi si nerozumíme. OK, jestli by to bylo navržené na bod ve VA charakteristice, kde by LEDka brala 2,5mA, přičemž bez problémů snese trvale 20, je to dost velká rezerva, navíc když má MCU nějaké vlastní omezení výstupního proudu. Ale stejně se mi to nelíbí.


  Na focus fóru jednou někdo řešil opravu nějakých zadních LED světel na autě (byly to nějaká tunningová světla jako náhrada těch obyč. žárovkových). Padlo tam v diskuzi, že když jsou tam 4 LED v sérii s Uf 2,2V, tak že by se mohly připojit natvrdo bez odporu na 7809.
------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/attachments/20150923/07a92f53/attachment.html>


Další informace o konferenci Hw-list