elektronkove radio Lyra - oprava

Pavel Troller patrol na sinus.cz
Středa Květen 20 12:17:29 CEST 2015


Zdravím,
  jedna věc mi není jasná. Těch 92 MHz se mi jeví moc - i pokud bychom to měli nad MF 10.7, je to pořád vysoko nad koncem OIRT bandu (73 MHz). Že ona to není oprava, ale pokus o přeladění z OIRT na CCIR (dnes používané pásmo) ? To jsem kdysi zkoušel s Barcarolou - ECC85 je tam taky - a měl jsem potíže s přeladitelností. OIRT pásmo je jen 7 Mhz široké (65 - 73) a CCIR je 87.5 - 108, tj. přes 20 MHz. Buď to jakž-takž hrálo dole, ale nevytáhl jsem to nahoru, nebo obráceně - alespoň Barcarola ladila VKV posunem jader v cívkách a nestačilo to. Zmenšením C jsem se tehdy dostal až na asi 14 - 15 MHz, ale dál už ne, a tak mi hraje jen asi 87 - 100...
  Zdraví Pavel

> Zdravim,
> vedl jsem jednomu gymnazistovi projekt a on se na me ted obratil s nize uvedenym dotazem. Elektronkam nerozumim tak nemam co bych poradil..
> Nize je tam i odpoved jednoho meho kolegy, ktery obcas elektronky obdivuje a gymnazistova reakce...
> Kdybyste meli nekdo nejaky komentar budu vdecny. 
> Diky
> P.
> 
> >
> mám tu problém s VKV oscilátorem s ECC85. Při frekvenci nad 92MHz klesá amplituda až přestane fungovat úplně. Trioda je nová. Když zmenším cívku L13, trošku se ten mezní kmitočet posune nahoru, ale cívka má 3 závity, takže moc měnit nejde. Paralelní kondenzátor C24 mám 12p. Jiné změny jsem zatím nedělal. Tranzistory mi to občas dělají na nepájivém poli. Nevíš, co to způsobuje?
> 
> >>
> ECC85 podle me neni na vkv osc nejlepsi, ecc88 ma vetsi zesileni;tak by mohla mit rezervu v gainu na tom pracovnim kmitoctu...85 je na samokmitajici smesovac..
> Jinak s tema kmitoctama: 12p je dost mala hodnota a muze ji ovlivnit layout,nevim kolik je mrizkova kapacita 85ky- vypada to na parazitni kapacity kolem; kdyz to nevymizi po redesignu prejit na 88 a nebo zmenit typ oscilatoru
> 
> >>>
> ECC85 byla snad v každým rádiu s VKV rozsahem používána jako Meissnerův oscilátor, a rezervu gainu bych neřešil, protože když tu triodu vyměním za slabou, mezní kmitočet se nijak nezmění. Díval jsem se taky, že ECC88 snese o 160V míň. Vyzkouším teda udělat celou jednotku znovu.
> 
> schema: http://www.uschovna.cz/zasilka/FDNYCJRW23AJKBGL-5HU/


Další informace o konferenci Hw-list