RE: OT Vyčištění štětce pro další použití

Kručinský Ladislav ladislav.krucinsky na linde-mh.cz
Pátek Červen 14 11:29:25 CEST 2013


Ušetřím Vám možná čas a práci. Zkoušel jsem dávat štětce do velké zavařovačky na drátěný závěs aby se nedeformovaly štětiny, dolů jsem nalil ředidlo a doufal jsem že to takhle vydrží věčně, prdlajs, po měsíci jsem vyhazoval štětec ztvrdlý na kost bo ředidlo i přes zdánlivě těsnící víčko vytěkalo. Zkoušel jsem zatěsnit štětec ve víčku, taky neúspěšně. Tak jsem se smířil s tím, že holt pokud neinvestuju čas a práci do důkladného vyprání štětce v ředidle, včetně jeho dokonalého vytření dosucha, tak mi štětec prostě po čase ztvrdne. Většinou ale i u vypraného štětce se uprostřed u držáku začne tvořit "jádro" které roste a pak už štětec nepruží a neudrží dost barvy.

Zdravím
Kručinský

-----Original Message-----
From: hw-list-bounces na list.hw.cz [mailto:hw-list-bounces na list.hw.cz] On Behalf Of Michal Grunt
Sent: Friday, June 14, 2013 10:23 AM
To: HW-news
Subject: RE: OT Vyčištění štětce pro další použití

To vyzkouším. Hledal jsem větší sklenici s víčkem do které bych štětec zavřel, ale nic jsem nenašel. Přetáhnout vyčuhující štětec ve sklenici igelitem mě nenapadlo.

-----Original Message-----
From: hw-list-bounces na list.hw.cz [mailto:hw-list-bounces na list.hw.cz] On Behalf Of Jaroslav Buchta
Sent: Friday, June 14, 2013 10:16 AM
To: HW-news
Subject: Re: OT Vyčištění štětce pro další použití

Kdyz je nejhur, necham stetku ve sklenici s nitroredidlem par dni (prikryju jeste igelitem, aby se neodparovalo) a zmekne vetsinou i puvodne tvrda... Pokud se teda nepouzivala na dvouslozkova lepidla a barvy ;-)

Dne 14. 6. 2013 10:12, Michal Grunt napsal(a):
> Hmm. Včera jsem lakoval dřevo nitrolakem a štětec se mi vyčistit nepodařilo. On ten lak rychle schne a lak, který byl blíže k rukojeti už byt ztvrdlý. Takže jsem to jakž takž vyčistil (pořádně to prostě nešlo, protože na dost místech už byl lak tvrdý) dal na něj trochu ředidla  a zabalil do igeliťáku. Snad to vydrží pro další lakování. S barvou to bude možná trochu jiné, protože nebude tak rychle vysychat a půjde ze štětce snadněji odstranit.
>
> -----Original Message-----
> From: hw-list-bounces na list.hw.cz [mailto:hw-list-bounces na list.hw.cz]
> On Behalf Of Petr Labaj
> Sent: Thursday, June 13, 2013 7:41 PM
> To: HW-news
> Subject: Re: OT Vyčištění štětce pro další použití
>
> Kdyz si s tim trochu pohrajete, tak stetec bude po 50. pouziti vypadat stejne (nebo spis lepe), nez po 1. pouziti. To "lepe" znamena, ze uz nebude poustet chlupy. Profici Vam reknou, ze novym stetcem se dela spatne, lepe se pracuje se starsim.
>
> Barvu je treba ze stetce vytrit. Pro zacatek, kdy je tam jeste barvy hodne, pouzivam noviny. V dalsi fazi pak hadr. Takze na stetec dat trochu redidla (na takovy maly stetec, jak pisete 50mm, to bude tak 1-2 ml) a mnutim pres noviny (pozdeji pres hard) to barvy vytrete do toho papiru/hadru. Tohle je treba nekiolikrat opakovat, rekneme 3x do novin a pak 3x do hadru.
> Pro umyti stetce 50mm Vam musi stacit odhadem mene nez velky panak redidla.
>
> Stetce, ktere pouzivam, uz maji za sebou mnoho nateru, a vypadaji furt stejne.
>
> PL
>
> ***********************************
>
> From: "Michal Grunt" <michal.grunt na vynet.cz>
> To: <hw-list na list.hw.cz>
> Sent: Thursday, June 13, 2013 3:23 PM
> Subject: OT Vyčištění štětce pro další použití
>
>
> Je to trochu OT, ale sem tam je potřeba něco nalakovat/natřít i v elektronice (konstrukční krabice atd.). Jak a čím vyčistit větší štětec (např. šířka 50mm) od syntetiky tak, aby byl třeba za měsíc zase použitelný a to opakovaně? (když je štětec nový, tak se dá vyčistit tak aby šel podruhé použít, ale když už se čistí po třetí, tak už to moc nejde). Je mi jasný, že bude nejjednodušší ředilo na to určené, ale to není zadarmo a pokud na to mám použit dostatečné množství (nalít trochu do sklenice, štětec vymáchat a to několikrát opakovat) tak se už pomalu vyplatí koupit štětec nový. Ale je mi nějak proti srsti po každé když budu chtít něco natírat kupovat nový štětec za cca 70Kč nebo za tu samou cenu vyplácat ředidlo. Co si pamatuji tak je měl děda v něčem "naložené" a říkal, že to nesmí vyschnout jinak jsou  v prxxxx. Ale ředidlo to asi nebylo, protože to skoro nesmrdělo a moc to nevyprchávalo...
>
> MG
>
> _______________________________________________
> HW-list mailing list  -  sponsored by www.HW.cz Hw-list na list.hw.cz 
> http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list
> _______________________________________________
> HW-list mailing list  -  sponsored by www.HW.cz Hw-list na list.hw.cz 
> http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list


_______________________________________________
HW-list mailing list  -  sponsored by www.HW.cz Hw-list na list.hw.cz http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list
_______________________________________________
HW-list mailing list  -  sponsored by www.HW.cz Hw-list na list.hw.cz http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list


Další informace o konferenci Hw-list