Mereni napeti baterie pomoci AVR

Pavel Troller patrol na sinus.cz
Úterý Leden 4 19:01:20 CET 2011


Zdravím,
 
> Zdravim,
> delam takove zarizeni pro radost. Je to radio do kapsy - trosku nacvicuji nez budu tvorit MP3 prehravac. Je to napajeno 1s Li-ion. Na plosnem spoji jsem si vyhradil mistecko i pro nabijecku s BQ24002, baterie ma v sobe ochranu proti prilisnemu vybiti, takze tohle resit nemusim... Jako MCu pro zobrazovani LCD (z N3310) a ovladani radioveho modulu mam ATmega32L. Asi je to zbytecne silne, ale chtel jsem AVR - troche si ho osvojit - a v dobe, kdy jsem MCU potreboval, tak tohle v GME vychazelo cenove nejlepe a bylo to levnejsi nez nektere mene vykonne. Rad bych, aby se na LCD zobrazovalo i napeti baterie. Alespon orientacni na jedno desetinne misto. Tedy zarizeni je napajeno pouze (primo, bez zadneho stb.) z baterie, zadny dalsi zdroj neni k dispozici. Da se na to pouzit jeden AD vstup MCU? Plosny spoj mam uz osazeny, tak bych jenom natahnul dratek ze svorky baterie na nohu MCU, pripadne bych na tu nohu jeste neco prilepil. Nebo na to musi byt jeste nejaky externi obvod (coz by se trochu zkomplikovalo). Je to bastl, tak jak to bude poskladane/dolepene na plosnem spoji moc nezalezi, kdyz se to vejde do volneho mista a pujde to nejak prodratovat...

K tomuhle se necítím kompetentní odpovědět, natolik dobře ADC AVR neznám.

> 
> Druhy dotaz, audio vystup mam na sluchatka (stereo). Da se pomoci MCU do sluchatek generovat zvuk (slabe pipnuti, stejna intenzita a frekvence do L i do R) pri zmacknuti ovladaciho tlacitka? Je mi jasny, ze to pro MCU asi nebude problem, ale spis si nejsem jist, tak nohu MCU zapojit pred (?) sluchatkovy zesilovac tak, aby bylo pipnuti do obou sluchatek stejne a zaroven, aby se nejak neovlivnil (kdyz se nebude pipat) audio vystup (stereo a vubec hlasitost, nejake ruchy atd.).

K tomuhle bych se vyjádřit zkusil. Především je nutno zabránit zhoršení separace kanálů tím, že budou "svedeny" do jednoho místa - pípacího výstupu MCU. To lze udělat v zásadě dvěma způsoby:
1) Impedančně - MCU (a za ním asi jednoduchý tvarovač - filtr) musí mít velmi malou impedanci - např. emitorový sledovač - a do audio kanálů se to přivede přes velké odpory (tak 1M). V takovém případě se signál jednoho z kanálů přes takto vzniklý dělič např. 1 MOhm / 100 Ohm už do druhého prakticky nedostane.
2) Každý kanál budit přes samostatný oddělovací stupeň - tím signál zpětně neproleze a tedy bude oddělení zajištěno.
Co se týče pronikání ruchů z MCU, toho bych se docela bál. Myslím, že by ten tvarovač, o kterém jsem psal dříve, mohl být pro tento účel do jisté míry nelineární, tak, aby signály do určité úrovně nepřenášel vůbec (např. tam dát tranzistor bez bázového předpětí či něco podobného) a tím by se signál v log. 0 "odřízl".

> 
> A nakonec, kdyz bude cas tak bych si zkusil udelat VU metr (na LCD dve vodorovne cary u kterych by se menila delka dle audio signalu. Slo by jako vzorove schema pouzit toto? Myslim tim pripojeni audia (pred sluch. zesilovacem) do ADC MCU (dioda D1/D2 - kondenzator - trimr). http://hawelson.blog.cz/1005/vu-metr-2x32led-s-mikrokontrolerem

Myslím, že ano, jde jen o úroveň, byla-li by v tomto bodě dostatečná.


Zdraví Pavel.

> 
> Dekuji
> Michal Grunt
> _______________________________________________
> HW-list mailing list  -  sponsored by www.HW.cz
> Hw-list na list.hw.cz
> http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list


Další informace o konferenci Hw-list