RE: Zákaz žárovek
Kručinský Ladislav
ladislav.krucinsky na linde-mh.cz
Neděle Říjen 17 20:57:24 CEST 2010
Tak jsem se možná trochu ukvapil, když jsem si prohlídl ty fotky od Balůa vidím že pokud měl člověk přístup k těm správným paticím tak se daly ovíjením realizovat i zajímavé prototypové konstrukce. Ale připadá mi že ty ovíjecí piny nejsou hranaté ale kulaté, takže ten základní princip toho zařezávání ovíjecího drátu do trnu tam nebyl možný a pak to nemohlo být spolehlivé tak jako ty backapnely.
L. Kručinský
-----Original Message-----
From: hw-list-bounces na list.hw.cz [mailto:hw-list-bounces na list.hw.cz] On Behalf Of Kručinský Ladislav
Sent: Sunday, October 17, 2010 8:50 PM
To: HW-news
Subject: RE: Zákaz žárovek
To o čem píšete zřejmě nejsou ovíjené spoje, když už to vlákno uteklo tímto směrem. Ovíjené spoje jsou určeny primárně pro propojení desítek - stovek desek zastrkaných v konektorovém roštu kdy deska osazená dle potřeby byla zakončena konektorem (90 i více pinů) a tyto piny byly v roštu (tzv. backpanelu) vyvedeny jako 20 mm dlouhé čtyřhranné vývody, zlacené a poměrně tuhé. Z celé desky byly mezi sebou prostřednictvím toho backapnelu propojeny pouze napájecí piny, ostatní byly volné. A ty se spojovaly natažením drátu nejkratší cestou z bodu A do bodu B. Spojení se realizovalo ovíjecí pistolí nebo aoutomatem a spočívalo v tom, že odizolovaný konec drátu se definovanou silou namotal (typicky 4 - 5 závitů) na ten čtyřhranný pin. Vzniklo tím 16-20 plynotěsných kontaktních míst, které byly naprosto spolehlivé. Technologií ovíjených spojů byla provedena celá Ramona i Tamara a jednalo se o vojenská zařízení s patřičnými klimatickými i mechanickými zkouškami. Dělal jsem na těchto zařízeních 10 let technika a nevím o jediné poruše, která by byla způsobena nekvalitním ovíjeným spojem. Tato technologie sice vypadala na první pohled děsivě (chumel vodičů) ale díky vedení nejkratší cestou to mělo minimální přeslechy, bylo možno vcelku jednoduše zapojení modifikovat a s pomocí dokumentace to bylo i přehledné.
Dnes už nemám přehled o tom, zda se tato technologie někde používá ale jelikož mám doma hrst párů těchto konektorů, občas si nostalgicky zaovíjím místo tahání plochých vodičů.
L. Kručinský
-----Original Message-----
From: hw-list-bounces na list.hw.cz [mailto:hw-list-bounces na list.hw.cz] On Behalf Of Peter Bošnák
Sent: Sunday, October 17, 2010 8:15 PM
To: konfera
Subject: Re: Zákaz žárovek
>Jsem zase notalgicky zamacknul slzu v oku ....
Ja mám bohužiaľ s ovíjanými spojmi negatívnu skúsenosť. Zrejme to nie je technológia vhodná na všetko. Mali sme zariadenie , kde boli všetky spoje ovíjané. Obsahovalo niekoľko tisíc TTL obvodov, na ktorých bola každá nožička pripojená ovíjaním. Bola to skriňa asi 2 m vysoká , kde v hornej časti zboku bola disketová mechanika na veľké (10 palcové ?) diskety. Vždy pri vložení a uzamknutí diskety skriňa nepatrne , asi na 5mm zapružila a skrížila sa. Následkom toho sa asi po roku začali ovíjané spoje uvolňovať a my sme stále častejšie kmitali a opravovali uvolnené spoje. Zvažovali sme aj možnosť všetky spoje preletovať pájkou.
Bohužiaľ, povrch spojov sa veľmi zle spájkoval, takže nakoniec sme zariadenie museli vyradiť. P.B.
_______________________________________________
HW-list mailing list - sponsored by www.HW.cz Hw-list na list.hw.cz http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list
_______________________________________________
HW-list mailing list - sponsored by www.HW.cz Hw-list na list.hw.cz http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list
Další informace o konferenci Hw-list