RE: OT - měření vakua
Kručinský Ladislav
ladislav.krucinsky na linde-mh.cz
Čtvrtek Červenec 1 09:48:22 CEST 2010
Děkuji za vysvětlení pane Waclawku, ten Cimrmanův krok stranou je fakt důležitý. Pořád jsem si totiž představoval že když připojím manometr k válci se zasunutým pístem a budu píst vytahovat tak ten manometr poleze do "mínusu" prakticky pořád jenže jsem tak jaksi zapomněl uvažovat nad tím že "díra do vakua" neboli něco víc než vakuum tam nevznikne...
Takže kvalita vakua o které tady kupříkladu mluvil Balu už pak souvisí jenom s jeho čištěním a tlak -1 bar tam zůstává stále...
L. Kručinský
-----Original Message-----
From: hw-list-bounces na list.hw.cz [mailto:hw-list-bounces na list.hw.cz] On Behalf Of Jan Waclawek
Sent: Thursday, July 01, 2010 12:54 AM
To: HW-news
Subject: Re: OT - měření vakua
> DObrý, beru že absolutní vakuum má tlak 0 bar (absolutně), -1 bar relativně vůči atmosféře.
> Je možné dosaáhnout nějak zápornějšího tlaku než -1 bar ???
Mozno by ste mali poodstupit a polozit si otazku, co je to vlastne tlak.
Tlak je totiz makroskopicky prejav mikroskopickeho (Brownovho, tepelneho) pohybu molekul. Nasledkom tohoto pohybu molekuly narazaju na "stenu nadoby", a akysi "integral" poctu a "sily" tychto narazov na jednotku plochy za jednotku casu je vlastne tlak.
Spomente si v tejto suvislosti na pV=NkT, co plati v plynoch - cim vyssia teplota tym silnejsie kmity, t.j. silnejsie narazy, cim viac molekul na dany objem (alebo cim mensi objem pri danom pocte molekul) tym viac narazov za jednotku casu.
Vas zaujima relativny tlak, t.j. pocet narazov na jednej strane pevnej bariery minus pocet narazov na druhej strane bariery. Kde je vakuum, tam je pocet molekul nula, takze na objeme a teplote nezalezi, pocet narazov (tlak) je nula, takze relativny tlak je dany absolutnym tlakom plynu zvonka.
wek
_______________________________________________
HW-list mailing list - sponsored by www.HW.cz Hw-list na list.hw.cz http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list
More information about the Hw-list
mailing list