<div dir='auto'><div>Zdravím</div><div dir="auto"><br></div><div dir="auto">Hádám, že je na vině permitivita té desky která je značně odlišná od vzduchu. Předpokládám, že deska je hodně blízko zářiči. Tak procento se odrazí, ale intenzita pole v té vzdálenosti je taková, že i to stačí přijímač zahltit. Nebo pokud má nějakou regulaci citlivosti, tak stáhne zesílení, takže užitečný odraz z mnohem větší vzdálenosti, odkud se vrátí méně energie, nevidí. Je to docela chytré. Má i "nulování", takže pokud se něco pohybuje konstantní rychlostí, tak to nevidí. Jen změny. Takový kus dielektrika v blízkém poli zářiče jinak dokáže docela zajímavé věci. Chodí to na vlnové délce 9,45 cm a tam už je docela duchařina. Léta jsem se staral o MMDS vysílač na 2,1 GHz, takže nějaké zkušenosti se systémem na podobných vlnových délkách mám. Nevím nezkoumal jsem, jestli to má nějaký ochranný interval, nebo jak to nazvat - asi ne. Staral jsem se o radar a ten vyklíčovával příjem na časový interval, který odpovídal vzdálenosti předpokládaného cíle. Takže silné odrazy od blízkých překážek ho nerušily.</div><div dir="auto"><br></div><div dir="auto">Zeman</div><div dir="auto"><div dir="auto"><br><div class="elided-text">Dne 12. 1. 2023 20:44 napsal uživatel Šerých Jakub <Serych@panska.cz>:<br type="attribution"><blockquote style="margin:0 0 0 0.8ex;border-left:1px #ccc solid;padding-left:1ex"><p dir="ltr">Nedávno jsem se ptal na jiné než PIR čidlo na rozsvěcení světel a doporučili jste mi radarové s tím, že názory byly smíšené, někdo to vychvaloval někdo říkal, že mu to nefunguje jak by mělo.
<br>
Tak přidám vlastní zkušenost:
<br>
Samotné čidlo (https://www.ebay.com/itm/202451027735) funguje naprosto podle mých představ, má tak akorát citlivost a zabírá přesně ty prostory, které chci (umístěno u stropu, okruh tak cca 2 metry). Je zajímavé že poblíž něj (tak do půl metru kolem) je citlivost výrazně menší než ve větší vzdálenosti.
<br>
Bohužel ho ale chci umístit nad stropní podhled - kazety z lisované minerální vaty. Jsou to 2cm tlusté desky tvořené opravdu jen minerální vlnou (takovou tou, co se používá na tepelnou izolaci), která je jen lehce napuštěná nějakým pojivem a trochu slisovaná, aby to drželo tvar kazet a na pohledové ploše namalovaná malířskou barvou. Říkal jsem si, že to musí být jakožto v podstatě sklo pro mikrovlny perfektně propustné, ale ouha, čidlo to téměř dokonale odstíní. ☹ Netušíte, čím to může být? Představoval jsem si, že minerální vlna se vyrábí v podstatě tak, že roztaví písek a nějak se rozvlákní na tu vatu. Že by byl výchozí materiál tak plný vodivých příměsí? Nebo, že by bylo vodivé to pojivo, které v tom je? Nebo vás napadá nějaký jiný důvod?
<br>
<br>
Jakub Šerých
<br>
<br>
<br>
_______________________________________________<br>
HW-list mailing list - sponsored by www.HW.cz<br>
Hw-list@list.hw.cz<br>
http://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-list<br>
</p>
</blockquote></div><br></div></div></div>