Wagner - Konec roku ve Fukusime

bosorka.p na seznam.cz bosorka.p na seznam.cz
Úterý Prosinec 13 13:14:21 CET 2011


Nemate pravdu, toto plati u povodni, ale neplati to u zemetreseni.
Povodne vyvolava dest a realne skutecne muze dojit k tomu, ze vam stoleta voda spadne letos a za rok znonu, u zemetreseni je toto skoro vylouceno, respektive v oblasti japonska k tomuto nedoslo poslednich 1000let, proc?
Jak vznika zemetreseni treba to letosni. 
Japonsko lezi na v oblasti kde se stretavaji dve tektonicke desky pacificka deska, ktera se neustale pohybuje smerem na zapad, rychlosti cca 80mm/rok a proti ni se pohybuje cela euroasie, presneji euroasijska deska. 
Realne to vypada tak, ze pacificka deska se sune pod desku euroasijskou. Prumerna sila oceanske kury je cca 6km, kontinentalni kury 35km.Tyto hmoty se tedy sunou proti sobe rychlosti 8cm/rok, na jejich styku dochazi k treni obcas se to o nejake nerovnosti zasekne a vyvolava takova ta bezna japoska zemetreseni, ktere jsou na "dennim" poradku (cca 5mg). Na deskach jsou i vetsi nerovnosti, o ktere se to zasekne vice a v dane oblasti pak narusta napeti , ktere po nejakem case dosahne takove sily , ze ho neni material desek schopen dale prenaset a dojde k skokovemu velkemu posunu.
Letos v breznu k tomu doslo na styku ochotske mikrodesky (soucast euroasijske desky) a te pacificke. Mezi danymi deskami cela desetileti narustalo napeti az dosahlo meze, kdy to "muselo rupnout" , kdyz to ruplo tak se cca 300km dlouhy kus zeme najednou podsunul pod Japonsko o nejakych 20 - 30m tim se uvolnila nahromadena energie a cele se to zaklepalo. Pro predstavu jde o energii rovnajici se vybuchu 30-35Gtun TNT , rekneme 120-140 trilionu J. Timto posunem se spotrebovala energie ,ktera byla k dispozici a krome nejakych naslednych drobnosti, kdy se drobne dostavuje rovnovazny stav zde jiz neni energie na velky otres. Cili za rok ne nemuze nic takoveho opakovat a musi se pockat nez opet tlak naroste.
Z 1000let dlouhe rady pro oblast Tokia lze vypozorovat, ze k takto vekym zemetresenim dochazi nejcasteji s periodou 75 let.
Jinak receno to letosni melo spise zpozdeni. 
Jak se vi jak velka zemetreni byla v roce 1275? Presne se to samozrejme nevi, zmerene nebylo ani to z roku 1923, ale pisemne zaznamy jsou k dispozci prave za poslednich 1000 let. Stejne jako se u nas vi, ze sv. vaclava zapichli asi 28. zari 935 nebo 929 poznamenali si japonci ze tehdy a tehdy se zem zatrasla tak a tak a zemrelo pri tom tolik a tolik lidi. Jiz z tohoto se da vyvozovat, pak zde jsou archeologicke a geologicke nalezy, Takto velka zemetreseni vyvovavaji v zemi zlomy, ktere lze najit a opet je spojit s pisemnymi zaznamy.
V realu to je kapku slozitejsi, svou roli hraje druh horniny vtlacovany pod zem, prikladem muzou byt vapencove sedimenty s vysokym obsahem vody, ty kdyz se dostanou do hloubek radove 100km voda se vypari a opet narusta tlak, coz muze vyvolat sopecnou cinnost.ale to neni pripad letosniho japonskeho zemetreseni

PB.







 

 
>Ono to tak presne nefunguje  :-)
100-rocna voda je definovana ako statisticky raz za 100 rokov. Ale neraz sa
stane, ze pride aj opakovane niekolko krat za par mesiacov.

Ale suhlasim, ze dimenzovat odolnost pred cunami na nejakych smiesnych 6
metrov v seizmicky aktivnej oblasti bolo trestuhodne.



                            Milan  Mlynar
ík





-----Original Message-----
From:  bosorka.p na seznam.cz


Tady neni moc o cem diskutovat. Oblast Tokia , tedy i provincii Fukushima
zasahne kazdych cca 75 let  zemetreseni s mg >8 a se stejnou periodou
zasahne pobrezi tsunami vyssi nez 20m. Tyto udaje pochazi z casove rady o
delce 1000 let, mimochodem na zaklade stejne casove rady vznikl i onen
empiricky vzorec pro vypocet vysky vlny z amplitudy zemetreseni a proto
plati jen pro oblast Japonska.
Nevim kdy se zacala stavet nebo projektovat Fukusima, rekneme 1970,
projektanti vedeli, ze oblast zasahlo posledni velke zemetreseni v roce 1923
a bude se opakovat skoro jiste do 75 let od roku 1923.
Jinak receno ten kdo to stavel musel vedet  ze elektrarna bude vystavena
presne tomu co prislo a jelikoz ji na to nepostavil musel vedet, ze to
elektrarna neprezije. Vse ostatni je jen okecavani.

Jiz dnes se da rici, ze kolem roku 2086 +- 10 let zasahne daou oblast
podobne zemetreseni a pokud tam nekdo postavi neco co neprezilo dnes
neprezije ani za 75 let.






Další informace o konferenci Hw-list