Detekce pruchodu sitoveho napeti nulou - mozna ryzika?

Pavel Kadečka pavel.kadecka@gmail.com
Středa Únor 18 14:43:03 CET 2009


2009/2/18  <j.Krajinka@seznam.cz>:
> Snazim se vyresit detekci pruchodu sitoveho napeti nulou s minimalni spotrebou, Rad bych galvanicke oddeleni, ale pokud pouziji optron na 230V tak je, podle meho, spotreba takove veci prilis vysoka.
> Jedine jine reseni, ktere me napadlo, tedy obkreslil jsem z zapojeni Pavla Novotneho, je odpor 4.7M na fazi, nasleduji ochranne diody vuci zemi a napajecimu napeti,  to cele konci na bazi NPN, z jehoz C se bere signal pruchodu 0. Sitovy nulak je pak pres druhy odpor 4.7M spojen s zemi daneho zarizeni.
>
> Fungovat to funguje, zpozdeni detekce se cca 250us, ale i tak jsem z toho trochu nervozni. Izolacni odpor je v nejhorsim pripade 4.7M , prijde to sice do rozvadece, ale napajeni toho celeho se poruznu povede po baraku (ano je to do takove te domaci automatizace).
> Dokaze nekdo odhadnou jaka jsou rizika , jak se na takovou vec koukaji CSN, jaka je zivotnost takto vekych odporu na sitovem napeti  a jake odpory pripadne pouzit. Misto jednoho 4.7 bych asi pouzil dva mensi, ale  nemam predstavu po jakych odporech sahnout a ani kde v CR sehnat 5ks velmi kvalitnich odporu na reknemem 1000V at je nejaka rezerva.

Jestli to chcete mít ultra bezpečný, tak dejte do série s odporem
pojistku a dejte tam nějakou zenerku resp. obousměrný transil. Kdyby
se ten odpor, resp. odpory prorazily, tak se transil otevře a pojistka
shoří.

Když dáte do série 5 těhle odporů, tak to taky bude docela bezpečný:

http://www.gme.cz/cz/index.php?page=product&detail=119-167

Maximální pracovní napětí jednoho je 300V, viz. datesheet:

http://www.gme.cz/_dokumentace/dokumenty/119/119-167/dsh.119-167.1.pdf

Pavel Kadečka.



Další informace o konferenci Hw-list